Karşılıksız sevgi ve hoşgörü simgesi olan değerli annelerimizin “Anneler Günü kutlu olsun

0
360

Kıymetli annelerimiz,
Karşılıksız sevgi, hoşgörü, sabır ve fedakârlığın simgesi olan siz değerli annelerimizin “Anneler Günü” kutlu olsun.

Onlar;
bir gün değil,
hayatları boyunca
umudun, şefkatin, merhametin,
gücün ve kararlılığın adı oldular.

 

Anneler Günü nasıl ortaya çıktı?
Anneler ve annelik kutlamaları, ana tanrıçaları Rhea ve Kibele’nin şerefine festival düzenleyen antik Yunanlılara ve Romalılara kadar dayanır. Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanan Anneler Günü’nün kökenleri 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İç Savaştan önceki yıllarda, Batı Virginia’daki Ann Reeves Jarvis, yerel kadınlara çocuklarına nasıl iyi bakacaklarını öğretmek için Anneler Günü Çalışma Kulüpleri’ nin başlamasına yardımcı oldu. Bu kulüpler daha sonra hala iç savaşa bölünmüş olan ülkenin bir bölgesinde birleştirici bir güç haline geldi. 1868’de Jarvis, annelerin uzlaşmayı teşvik etmek için eski Birlik ve Konfederasyon askerleriyle bir araya geldiği “Anneler Dostluk Günü”düzenledi.

Anneler Günü’ne bir başka aracı, kölelik karşıtı ve elçi Julia Ward Howe oldu. 1870 yılında Howe, “Anneler Günü Bildirgesi” ni yazdı ve annelerin dünya barışını teşvik etmelerini istediklerini belirten bir harekete geçirme çağrısı yaptı. 1873’te Howe, bir “Anneler Günü Barış Günü” için 2 Haziran’da kutlanacaktı.

Anneler Günü öncüleri arasında 1870’lerde, Albion, Michigan’da yerel bir Anneler Günü’ne ilham veren bir temperance aktivisti olan Juliet Calhoun Blakely yer alıyor. Bu arada Mary Towles Sasseen ve Frank Hering’in ikilisi, 19’uncu yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında bir Anneler Günü düzenledi.