Temassız tıbbi maske ve eldiven atık kutusu

0
409

Atık kutuları, metro ve metrobüs durak güzergahları ile meydanlar ve geçişlerin yoğun olduğu noktalara yerleştirilecek

Temassız tıbbi maske ve eldiven atık kutusu
Bahçelievler’de kullanılmış maske, eldiven ve izole kıyafetler çöp konteynerleri yerine ilçenin farklı noktalarına konumlandırılacak tıbbı atık kutularına atılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 8 ve 10 Nisan tarihlerinde yayımladığı genelgeler ile maske ve eldivenlerin tıbbi atık olarak değerlendirilmesi kararının ardından harekete geçen Bahçelievler Belediyesi, ilçenin yoğun noktalarını tıbbı atık kutularıyla donatıyor. Halk sağlığının korunması ve salgının önlenmesi maksadıyla kullanılmış maske, eldiven ve izole kıyafetler çöp konteynerleri yerine ilçenin farklı noktalarına konumlandırılacak özel imalat “temassız tıbbı atık kutularına atılacak. Atıklar özel bir ekip ve ayrı bir temizlik aracıyla toplanıp bertaraf alanına gönderilecek. Toplanan maske ve eldiven atıkları üzerinden 72 saat geçtikten sonra çöp toplana alanlarına gönderilecek.

Tıbbi atık kutuları ilçenin çeşitli yerlerine dağıtılacak

Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, maske ve eldiven takma zorunluluğuna dikkat çekerek atıkların artık tıbbi atık olarak değerlendirildiğini söyledi. Başkan Bahadır, kendi atölyelerinde ürettikleri temassız tıbbı atık kutusunun ilk etapta vatandaşların yoğun geçiş noktaları olan metro, metrobüs, meydanlar, ana arterler ve pazar girişlerine dağıtılacağını belirterek vatandaşların kullanılmış maske, eldiven ve izole kıyafetlerini atık kutularına atmaları konusunda çağrıda bulundu. Vatandaşların, evlerine girerken çıkardıkları kullanılmış maske ve eldivenleri evsel atıkların haricinde ayrı bir poşet içerisinde toplamalarını ve bu kutulara atabilecekleri gibi, uygun bir yerde ancak 72 saat beklettikten sonra sokağındaki normal çöp konteynerlerine atabileceklerini’ söyledi.

Başkan Bahadır özel imalat tıbbi atık kutularının kendi atölyelerinde imalatının devam ettiğini ve ihtiyaca göre sayısının arttırılacağını sözlerine ekledi.