TEKNOFEST’E ENDERUNLU ÖĞRENCİLER İMZA ATACAK

0
336

Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencilerinin hazırladığı ‘Paniğini Maskele Projesi’, “TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katılma hakkı kazandı.

Her geçen gün önemli başarılara imza atan Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi öğrencilerinin hazırladığı “Paniğini Maskele Projesi”, Gaziantep’de düzenlenecek TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivaline katılma hakkı kazandı.

Nitelikli insan yetiştirmek amacıyla 9 yıl önce hizmete sunduğu Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi meyvelerini vermeye devam ediyor. Öğrenciler, Türkiye’nin en büyük havacılık festivali olan “Teknofest’tin ön elemelerine “Afet Yönetimi”, “sosyal İzolasyon” ile “Sağlık” ve “İlk Yardım” kategorilerindeki projeleriyle katılmıştı.  10 kişilik ekip, “Beni Benden Koru”, “Hidrofobik Rögar”, “Güvenilir Tren”, “Can Sinyali” ve “Paniğini Maskele” isimli 5 projeyle ön elemeyi geçmeyi başardı. Bu projeler arasında yer alan “Paniğini Maskele Projesi”, jüriden aldığı 95 puanla, bu yıl 22-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan “TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katılmaya hak kazandı.

“Paniğini Maskele Projesi” ile olası bir atak esnasında oksijen fazlalığına bağlı olarak gerçekleşen, bilinç kaybı veya baş dönmesi durumlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

“ONLARLA GURUR DUYUYORUZ”
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, teknoloji alanında çalışmalar yapan gençlerin önünü açmak ve bu alanlarda çalışmaya teşvik etmek amacıyla önemli hizmetlerde bulunan TEKNOFEST’e katılmaya hak kazanan öğrencileri kutladı. Başkan Çağırıcı, duygularını şöyle ifade etti:

“Evlatlarımızın eğitim, kültür, sanat, spor olmak üzere hemen her alanda önünü açıyoruz. Onlar için Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde bile az sayıda bulunan tesis ve imkanlar sunuyoruz. Artık tüm bu emeklerimizin meyvesini almanın huzurunu yaşıyoruz. TEKNOFEST Bilim Şenliği başta olmak üzere birçok yarışma ve fuarda ilçemizi projeleriyle temsil ediyorlar. İnşallah, Gaziantep’deki fuarda da ilçemizi en iyi şekilde temsil edecekler ve tanıtacaklar”