Taksicilerden ‘Uber’ pişmanlığı: Yanlış yaptık

0
323

Yasaklanan araç çağırma uygulaması Uber’in yerini korsan girişimler doldurdu.

Uber’in yasaklanması sonrasında taksi piyasasında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Son dönemde sayıları hızla artan korsan taksiler özellikle İstanbul’un dört bir tarafına yayılırken taksiciler de onlara engel olmak için şikâyete başladı.

Sosyal medya üzerinden özellikle de WhatsApp grupları üzerinden haberleşen ve müşteri kabul eden korsan taksiler internet üzerinden açık açık ilan veriyor. Taksiciler de bu ilanlardan yola çıkıp ilgili makamlara bildirimde bulunuyor. Korsan taksilerin aleni bir şekilde hızla yayılmasının en büyük sebebi ise normal taksilerin neredeyse yarı ücretine yolcu taşımaları.

Ayrıca normal taksilerin hizmet kalitesinin her türlü uyarıya rağmen düzenlememesi de vatandaşları korsan taksilere yönlendiriyor. Nüfus artışına rağmen ticari plakalı taksi sayısının 17 bin 395 ile sınırlı tutulması ve vatandaşın taksi bulmada yaşadığı zorluklar da korsan taksilere talebin artmasının bir başka nedeni.

Hürriyet’ten Emre Eser’in haberine göre taksiciler ise korsan taksiye hem karşılar hem de özeleştiride bulunuyorlar. Denetimi noktasında eksiklik yaşandığını söyleyen İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Emniyet görevlileri yoğunluktan dolayı düzenli denetim yapamıyor. Biz, verilen ilanları ve internet sitelerini tespit edip gerekli yerlere bildiriyoruz. Denetimlerin artması gerekiyor” derken eski Başkanı Yahya Uğur, “Biz Uber Türkiye’ye ilk girdiğinde çok sert tepki vererek yanlış yaptık” görüşünde.

Uğur: Uber konusunda çok agresif davrandık

Yahya Uğur, korsan taksilerin hızla artmasıyla gelinen noktayı, ” Uber konusunda çok agresif davrandık. Bu süreci hemen yargıya taşıdığımızda Uber’i herkes öğrendi. Uber’in reklamını eylem yapan taksiciler yaptı. Uber de bunu çok iyi kullandı. O dönem taksici esnafı verdiği hizmeti kaliteli hale getirseydi korsan bu kadar artmazdı. Vergi avantajına rağmen araçları istenilen düzeyde yenilemediler. Şu an geldiğimiz noktada bu şekilde ilan ve uygulama ile çalışan 5 bin üzerinde korsan taksi var. Taksiciler için kötü bir tecrübe oldu. Şimdi yeni uygulamalarla turizm amaçlı yolcu taşımacılığı da bu uygulamalara kapı aralıyor” sözleriyle anlattı.

Taksicilere göre son dönemde artan bir diğer uygulama ise ikiz plaka. İkiz plaka sorununun yılardır devam ettiğini söyleyen Yahya Uğur, ” Daha önceden taksiciler bu plakaları görüp şikayet ediyordu. Belediye bu şekilde yaklaşık 400 plakayı değiştirdi. Ancak son dönemde maalesef işin içinde bazı galericiler var. Bir taksici ikiz plaka görüp plaka sahibine iletiyor ama şikâyet olmadığı için bu plakalar çalışmaya devam ediyor” dedi.

Kaynak: Turizm Ajansı