ROBİN HOOD RESTAURANT

0
518

Zenginden alıp fakire vermesiyle bilinen bir halk kahramanı…
Robin Hood.

Şimdi bu ünlü kahramanın ruhu Madrid’de yaşıyor. Üstelik adını da ondan alan bir restoranda; Robin Hood Restaurant’ta…
Zengin ödüyor, fakir yiyor…
Robin Hood Restaurant, İspanya’nın Madrid şehrinde Aralık ayından beri hizmette ancak o sizin bildiğiniz restoranlardan pek değil.
Adıyla da müstesna olarak onu diğer restoranlardan ayıran özelliği kahvaltı ve öğlen yemeklerini yiyen zengin müşterilerden biraz daha fazla para alıp bununla fakir ve evsiz insanlara akşam yemeklerini restoranda ücretsiz olarak sunması.
Gün boyunca menüdeki fiyatlar ise 11,80 dolara sabitlenmiş durumda.
Menü de çok zengin..
Akşam yemeğinde ise evsizlere öyle artık yemekler falan sunulmuyor. Bildiğiniz zenginler ne yiyorsa ondan yiyor, onlar gibi kristal bardaklardan içeceklerini içiyorlar.
Örneğin akşam menüsünde şu yemekler yer alıyor: Mantarlı et suyuna çorba, fırında hindi, patates ve tatlı.
Bu şekilde her akşam iki farklı vardiyada 100’den fazla ihtiyacı olan kişiye yemek servisi yapılıyor Robin Hood Restaurant’ta. Ve tabii ki hiçbir ücret talep edilmeden…
Ünlü şefler gönüllü, tüm rezervasyonlar şimdiden dolu
Güzel haber ise zengin insanların bu uygulamadan hoşnut olması ve sonuna kadar desteklemesi. Zira tüm rezervasyonlar dolu.
Mutfak elemanlarının bir kısmı lüks otellerden geliyor, ünlü şefler de burada en az haftada bir gün gönüllü olarak yemek hazırlıyor.
“Fakirlerin de yemek yerken zenginlerle aynı itibara sahip olmasını istiyorum”
Restoranın sahibi olan 80 yaşındaki Katolik papaz Angel Garcia Rodriguez şöyle anlatıyor:
“Fakirlerin de yemek yerken zenginlerle aynı itibara sahip olmasını istiyorum. Aynı kalitede yemekler yemelerini, plastik değil kristal bardakta içeceklerini içmelerini, dostluk ve muhabbetle dolu bir ortamda olmalarını istiyorum.”

Keşke aramızdaki Robin Hood’lar çoğalsa da benzer uygulamaları ülkemiz de dahil dünyanın her yerinde görebilsek… Değil mi?Nuri Erbaz