“Okullar hayat olsun” projesi kapsamında Edirne

0
265

MEYVELERİNİ YESİNLER; GÖLGESİNDE OYNASINLAR DİYE; 21 OKULA 300 HÜNNAP FİDANI

“Okullar hayat olsun” projesi kapsamında Edirne Merkezde faaliyet gösteren 21 okula 300 hünnap fidanı dikilecek. İlk fidanların dikimini Meriç İlkokulu’nda gerçekleştiren Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Çocuklar meyvelerini yesin, ağacın gölgesinde oynasınlar, okullar hayat olsun diye okullarımıza hünnap fidanı dikimi gerçekleştiriyoruz. Fidanlarımız çocuklarımıza emanet” dedi.

Edirne Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Edirne Orman İşletme Müdürlüğü ve Edirne Çevre Gönüllülerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği “Okullar hayat olsun” projesi kapsamında Meriç İlkokulu’nda hünnap fidanı dikildi.

Fidan dikim törenine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Müzekka Bayrak, Edirne Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan, Edirne Meriç İlkokulu Müdürü Azize Firdevs Turan, Edirne Çevre Gönüllüleri Başkanı Ayten Eren ve öğrenciler katıldı.

“Okullar hayat olsun” projesi kapsamında ilk fidan dikimini Meriç İlkokulu’nda gerçekleştirdiklerini belirten Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları birlikte çalıştıklarında başarılı ve halkın sahip çıktığı işler gerçekleştiriliyor. Bugün burada çocuklar meyvelerini yesin, ağacın gölgesinde oynasınlar, okullarında hayat olsun diye okullarımıza hünnap fidanı dikimi gerçekleştiriyoruz. Fidanlarımız çocuklarımıza emanet. Çocuklar bu ağaçları koruyup, kollayacaklar. Eylül ayında okul açıldığında da çocuklarımız bu hünnap meyvelerini tadabilecekler” dedi.

Tanrıkulu, proje kapsamında 21 okula 300 adet hünnap fidanı dikileceğini söyledi.

Edirne Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Müzekka Bayrak da ağacın önemine dikkat çekerek, “Ağaç, bizim kültürümüzde kutsaldır, candır. Peygamber Efendimiz de, ‘Kıyametin kopacağını bile görseniz, elinizdeki fidanı dikin’ demiş. Ağaçları yaşatacağız. Onlarda bir can, doğanın akciğerleridir” diye konuştu.

Edirne’de uzun zamandır yenilebilir ağaçlar çalışması yaptıklarını belirten Edirne Çevre Gönüllüleri Başkanı Ayten Eren, “Edirne Valimiz Ekrem Canalp’in destekleriyle bugün Meriç İlkokulu’nda ilk fidanlarımızı diktik. Edirne’de uzun zamandır yenilebilir ağaçlar çalışması yapıyoruz. Diktiğimiz ağaçlar gölge yapsın, altında oturalım, oksijen üretsinler ama üzerinde meyveleri olsun.  Çocuklarımız yesin, halkımız ortak alanlarda bunlardan faydalansın. Hünnap ağacı da bunların içinde en kolay dikilebilen, su, gübre istemeyen bir ağaç türüdür. Ve çok da faydalıdır” dedi.

Edirne Meriç İlkokul Müdürü Azize Firdevs Turan de ekilen fidanları öğrenciler ile birlikte koruyacaklarını söyledi.