Turizm cenneti MUĞLA’nın Tatil yerleri

0
716

MUĞLA 930 bin civarında olan Muğla Nüfusu ile Türkiye’nin Turizm Başkenti Antalya’dan sonra en fazla turist çeken ikinci ili olma özelliği taşır.

Muğla il sınırları içinde bulunan Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça ve Göcek Dünya turizminde gerek tabiat güzellikleri, tarihi yapıları ve coğrafi konumu ile çok fazla rağbet görmektedir.Bunların dışında Dalaman, Ortaca, Yatağan, Milas, Ula, Kavaklıdere, Köyceğiz, Seydikemer ve Menteşe’de diğer ilçeleridir.

Dünyanın hemen her ülkesinden yılda milyonlarca turisti ağırlayan Muğla ilimiz ziyaretçilerine hemen her metrekaresinde görsel bir şov sunmaktadır.Ege bölgesinde bulunan ve Asar dağı eteklerinde konumlanan Muğla’nın tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanmaktadır.Antik dönemlerden bu yana Pers İmparatorluğu,Roma İmparatorluğu,Bizans İmparatorluğu,Rodos Krallığı,Selçuklu İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğunun himayesine girmiş olmasından dolayı bütün bu büyük İmparatorlukların izlerini taşımaktadır.

Muğla tarihi yapıları, muhteşem tabiat güzellikleri ve Dünyaca ünlü plajları ile ülkemizin gözbebeği kentlerinin başında gelmektedir.Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerler’den olan Muğla ilimizin,turistik merkezlerinin dışında Muğla Merkezde görülmesi gereken bir çok tarihi eser ve doğal güzellikler mevcuttur.

Saburhane Meydanı, Andon hamamı, Muğla Ulu Camii, Kurşunlu Camii, Özbekler Evi, Yağcılar Hanı, Belediye Kültür Evi, Saatli Kule, Hacıkadı Evi, Arasta, Konakaltı Hanı, Müftüler Evi  ve Dünyaca ünlü Muğla Evleri, Muğla Merkez’de gezilecek yerler listesine alabileceğiniz Tarihi yapılarından bazılarıdır.

Turizm cenneti olan Muğla’nın Tatil yerleri’nden bazı lokasyonları sizler için derledik.Muğla ili sınırları dışında Kaş-Kalkan ve Pamukkale’de  oldukça yakın mesafededir.Muğla gezilecek yerler listenize koyabileceğiniz, Muğla’nın tarihi ve doğal güzellikleri içerisinde sizlere için seçtiklerimiz;

 

Muğla’nın Tatil Yerleri

 

Muğla ilinin en önemli tatil bölgelerini sizler için seçtik. Sizlerde Muğla’nın tatil bölgelerine ilave yapabilirsiniz.

Bodrum

Türkiye’de tatil denilince akla ilk gelen Tatil merkezlerinden olan Bodrum; Bodrum doğal güzellikleri,tarihi yapıları Bodrum gece hayatı ve Bodrum Tatil Köyleri ile özellikle Türk tatilcilerin rağbet ettiği bir ilk sıradaki Muğla’nın Tatil yeridir.

Yaz aylarında iğne atsanız yere düşmeyecek olan Halikarnassos olarakta  adlandırılan bu muhteşem ilçemiz her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Olası Bodrum Tatilinizde; gezilecek yerler listenize, Bodrum Kalesi, Bodrum Cennet Koyu, Fener Plajı, Venedik Kalesi, Madnasa Antik Kenti, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Apostol Kilisesi ve Pedasa Antik Kentini almanızı tavsiye ederiz.

Homeros’un ”Ebedi Mavilikler Ülkesi” diye adlandırdığı bu tatil kentimizde sizlerde bir ” Bodrum Masalı ” yaşamaya ne dersiniz? Muğla Bodrum’da konaklama için birbirinden güzel Bodrum Tatil Otelleri ve pansiyonları dışında Bodrum yazlık evlerinide değerlendirebilirsiniz.

Marmaris

İkinci sıraya koyacağımız Muğla’nın tatil yerlerinden bir başkası olan ve özellikle yabancı tatilcilerin akın ettiği, ülkemizin bir başka cennet köşelerinden bir tanesidir Marmaris.Her yıl yüzbinlerce misafiri ağırlayan ilçemiz; Marmaris tarihi yapıları, Marmaris gece hayatı ve muhteşem tabiat harikaları ile fark yaratmaktadır.Bunların dışında dünyaca ünlü Marmaris Otellerini gözardı etmemek gerek. Marmaris gezilecek yerler listeniz için tavsiyelerimizin bazıları; Marmaris Kalesi, Cennet Adası, Marmaris Müzesi, Fosforlu Mağara ve Günnücektir.Tatil için rotanızı Marmaris’e çevirmeniz doğru bir tercih olacaktır. Muğla Marmaris’te konaklama için birbirinden güzel Marmaris Tatil Köyleri ve otelleri dışında Marmaris yazlık evlerinide değerlendirebilirsiniz.

Fethiye

Muğla’nın Tatil Yerleri arasında bir başka popüler tatil kentlerinden biride Fethiye’dir. Sınırları içerisinde bulunan Ölüdeniz, Çalış, Kayaköy ile birlikte her yıl binlerce kişinin rotasında yer almaktadır. Fethiye gezilecek yerler bakımından belkide Türkiye’nin en fazla seçeneği olan tatil kentlerinin başında gelmektedir. Dünyanın en iyi plajı olan Ölüdeniz Blue Lagoon’u sınırları içinde bulduran Fethiye’de görülecek yerler bir hayli fazla. Kayaköy, Yakapark, Saklıkent, Tlos, Letoon, Xantos, Gemile Adası, Fethiye Kaya Mezarları bunların başlıcaları. Fethiye Tarihi yerleri dışında Koyları ile meşhur olup; Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi, Kleopatra Hamamı, St.Nicholas Adası, Kızıl Ada ve Tavşan Adası gibi muhteşem doğa güzelliklerini de içinde bulundurmaktadır. Antalya iline de oldukça yakın bir konumda olduğundan Kaş-Kalkan’ıda ziyaret edip Patara Plajınada günlük uğrayabilirsiniz.Ayrıca Fethiye tatilinizde Babadağ’dan atlayıp Yamaç Paraşütü yapmanızı ısrarla tavsiye ederiz. Fethiye tatil Otelleri ve Fethiye Gece Hayatı’da bu listeye eklenince Fethiye Tatiliniz mükemmel bir hal alacaktır.

Göcek

Dünya yat turizminin en tercih edilen noktalarından bir tanesi olan Göcek; Göcek Limanı dışında,muhteşem bir denize ve mükemmel Göcek Koylarına ev sahipliği yapmaktadır. Günlüklü koyu,Hamam Koyu,Yassıca Adaları,Göcek Adası ve adını Bedri Rahmi Eyüboğlu’nda alan Bedri Rahmi Koyu Göcek gezilecek yerler listesinin en başında bulunması gerekmektedir. Gulet Kiralama ve Yatçılığın Türkiye’deki başkenti konumda bulunan ;Göcek Doğal güzelliklerinin yanı sıra Dalyan ve Fethiye’ye de oldukça yakın mesafede olduğundan,tatil için iyi bir tercih olabilir.Eğer tatil rotanızı Göcek’e çevirecek olursanız konaklama için Göcek Otelleriyle birlikte son yılların gözde konaklama alternatifi olan Villa Kiralama sektörünü de göz önünde bulundurabilirsiniz. Muğla Göcek’te konaklama için birbirinden güzel Göcek Tatil Köyleri ve otelleri dışında Göcek yazlık evlerinide değerlendirebilirsiniz.

Dalyan

Muğla ili sınırlarında bulunan ve tam bir görsel şov sunan bir tatil kentidir Dalyan.Dünyaca ünlü Caretta Caretta kaplumbağalarının memleketi olan Dalyan Tarihi eserleri ile de ön plana çıkmaktadır.Dünyanın en iyi kumsallarından olan ve ülkemizinde Mavi bayraklı plajlarından bir tanesi olan İztuzu plajı ve Turtle Beach’te yüzmek bir ayrıcalık olacaktır. Dalyan gezilecek yerler listenize, Kaunos Antik Kenti, Sülüngür Gölü, Nur’s Art Gallery, Çamur banyoları ve şifalı sularını almanızı tavsiye ederiz.Bir çok Dalyan Otelleri ve pansiyonları sizlere tatilin keyfini yaşatacağından Tatil rotanızı Dalyan’a cevirebilirsiniz. Muğla Dalyan’da konaklama için birbirinden güzel Dalyan Otelleri ve pansiyonları dışında Dalyan yazlık evlerinide değerlendirebilirsiniz.

Datça

Muğla’nın diğer ilçeleri kadar olmasada en az onlar kadar doğal güzelliklere sahip bir başka tatil kentidir. Datça doğal güzellikleri,muhteşem koyları,Datça tarihi yapıları ile ön plana çıkmaktadır.Datça gezilecek yerler için sizlere tavsiyemiz, Knidos Antik Kenti, Hayıtbükü Plajı, Can Yücel Evi, Kızlan Değirmenleri ve Datça Vineyard & Winery’dir. Kirlenmemiş tertemiz sularında yüzüp,dalış yapabileceğiniz,meraklılarının sörf ve yelken açabileceği muazzam bir bölgedir.Sessizliğin huzurunu yaşayabileceğiniz bütün yılın yorgunluğunu atabileceğiniz Datça Otelleri Tatilinizde sizlere keyif verecektir. Muğla Datça’da konaklama için birbirinden güzel Datça tatil Otelleri ve pansiyonları dışında Datça yazlık evlerinide değerlendirebilirsiniz.