Meteoroloji’den İstanbul için kuvvetli sağanak uyarısı

0
499

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul, Adana ve Balıkesir için kuvvetli sağanak yağış ve rüzgar uyarısı yaptı. Vatandaşlar su baskınlarına karşı uyarıldı. İstanbul’un Anadolu Yakası ile çevre illerde kuvvetli fırtına bekleniyor. Ayrıca Mersin için yarın sabah saatlerinden itibaren görülecek kuvvetli ve gök gürültülü sağanak nedeniyle kırmızı kodlu uyarı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Yapılan son değerlendirmelere göre; bu akşam saatlerinden itibaren Marmara’da görülecek olan sağanak yağışların, İstanbul il geneli ile Balıkesir’in kuzey ilçelerinde (Bandırma, Marmara, Erdek, Manyas, Gönen) Salı (07.01.2020) günü gece saatlerine kadar kuvvetli (60-100 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

İSTANBUL İÇİN KUVVETLİ FIRTINA UYARISI

Meteoroloji, İstanbul’un Anadolu Yakası ile çevre illerde kuvvetli fırtına beklendiğini bildirdi.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Yapılan son değerlendirmelere göre, bu akşam saatlerinden itibaren bölge genelinde görülecek kuvvetli rüzgarın, Kocaeli, Yalova, İstanbul’un Anadolu Yakası, Edirne çevrelerinde fırtına (60-80 km/sa), İstanbul’un Avrupa Yakası,
Tekirdağ ve Kırklareli çevreleri ile Edirne’nin güney ilçelerinde kuvvetli ve tam fırtına (80-110 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar (hava, deniz, kara) gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”
Kaynak: Hürriyet