ANTALYA KEPEZ-SANTRAL’DE TARİHİ GÜN

0
342

Hak sahipleri evlerine kavuştu
A Parsel’de 460 dairenin anahtarları teslim edildi
Başkan Böcek, “Vatandaşımızın mağdur olmasını engelledik”
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kepez-Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yapımı tamamlanan 460 dairenin anahtarları düzenlenen törenle hak sahiplerine teslim edildi.

Antalya’da yarım kalan bir projeyi daha tamamlamanın gururunu ve sevincini yaşadıklarını söyleyen Başkan Muhittin Böcek, “Antalya’nın 30 yıllık kanayan yarası Kepez-Santral Mahallesi’nde hak sahiplerine dairelerini teslim ederek vatandaşlarımızın mağdur olmasını engelledik” dedi. Başkan Böcek, Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Münir Kondel’den 2. Etabın Eylül ve Ekim aylarında teslimatı için söz aldı.

 

Antalya’nın ve Antalya halkının yararına olacak projelerin devam etmesini sağlayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Eylül 2019’da tamamı hak sahiplerine teslim edilecek olmasına rağmen yalnızca yarıya gelen ve inşaatı durma noktasına gelen Kepez-Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi için göreve gelir gelmez çalışma başlattı. Kepez-Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde tüm sorunların çözüme kavuşmasını sağlayan Başkan Böcek, bakanlıklar nezdinde yaptığı görüşmelerle yüklenici firma ile ilgili sorunları çözerek inşaatın yeniden başlamasını sağladı. Başkan Böcek, 30 yıldır yeni evlerine kavuşmayı hayal eden vatandaşların bir kez daha hayal kırıklığına uğramasının önüne geçerek hak sahiplerine evlerinin teslim edilmesini sağladı. İlk etapta yapımı tamamlanan A Parsel’de 460 hak sahibi için kendi evlerinin önünde tören düzenlendi. Törene Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP İl Başkanı Nusret Bayar, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, İlçe Belediye Başkanları, CHP Kepez İlçe Başkanı Önder Kurnaz, Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Münir Kondel, Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekener, meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, Kepez-Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi hak sahipleriyle aileleri, mutlu güne katılarak ortak oldu.


MAĞDURİYET SÖZ KONUSUYDU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, seçim öncesi Antalyalılara haksızlığa uğradığı konularda haklarını teslim edeceği sözünü verdiğini hatırlatarak, “Ben göreve gelmeden önce Kepez Santral Kentsel Dönüşüm proje inşaatı durma noktasına gelmiş hak sahiplerine yapılan kira yardımı kesilmiş durumdaydı. Seçim öncesi 2 Mart 2019’da 3265 hak sahibinin 5 bin 73 adet tapu teslimi yapılırken 30 Eylül 2019 tarihinde de anahtar teslimi yapılacağı söylendiği halde 31 Mart 2019’da inşaatı henüz yarıya gelmiş durumdaydı. Hatta seçim döneminde Muhittin Böcek seçilirse projenin devam etmeyeceğini bile iddia edenler olmuştu. Büyük bir mağduriyet söz konusuydu” diyerek proje bugüne gelene kadar yaşananları özetledi.

BEKLENTİLERİ İYİ BİLİRİM
Antalya’da kentsel dönüşümü başlatan ilk belediye başkanı olarak hak sahiplerinin beklentilerini çok iyi bildiğini söyleyen Başkan Böcek, Kepezaltı-Santral Mahallesi sakinlerinin de neler yaşadığını bildiğini ifade etti. Başkan Böcek, “Onlar diğer illerimizden veya ilçelerimizden hatta beldelerimizden köylerimizden arsasını tarlasını satarak yengenin bileziklerini bozdurarak hatta altındaki motosikletini satarak bugünlere buralara kadar gelmişlerdi. Onların beklentisini de iyi bilen birisi olarak seçim öncesi ne söylediysem onları devam ettireceğimi söylemiştim” diye konuştu.

2. TESLİMAT İÇİN SÖZ ALDI
Gelinen noktada Antalya Büyükşehir Belediyesi Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 460 hak sahibine anahtar teslimi yapıldığını belirten Başkan Böcek, projenin bugüne gelmesine kadar geçen süreçte emeği olanlara teşekkür etti. Ekim ayı itibari ile toplamda 972 dairenin anahtarının tesliminin yapılmış olacağını söyleyen Başkan Böcek, Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Münir Kondel’den Eylül ayında E1 parsel, Ekim ayında da D2 parsel olacak şekilde 2. Teslimat için söz aldı.
HAYIRLI OLMASINI DİLEDİ
Başkan Böcek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile iki defa toplantı yaptıklarını da vurgulayarak kiralarının bakanlık tarafından ödeneceğinin protokolle tespit edildiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla bugüne kadar 16.5 milyon lira kira yardımı yaptığını belirterek, kira yardımlarının süreceğini söyledi. Başkan Böcek, hak sahibi vatandaşlarına yeni yuvalarında sağlıklı, mutlu bir yaşam sürmelerini dileyerek hayırlı olsun dileğinde bulundu.

OĞUZ SÜRECİ ÖZETLEDİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi Baş Danışmanı ve ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı Cem Oğuz ise Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm Projesinde yaşanan süreci özetledi. Sözleşmeye göre 31 Mart 2019 tarihinde yapıların tamamlanarak ön teslimlere başlanması ve 30 Eylül 2019 tarihine kadar bitirilerek hak sahiplerine teslim edilmesi gerektiğini dile getiren Oğuz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in talimatlarıyla projenin bugünkü aşamaya geldiğini söyledi. Oğuz, tüm belirsizliklere ve olumsuzluklara rağmen vatandaşların mağdur olmaması için Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Kepez santral kentsel dönüşüm projesinde ilk anahtarların teslim edildiğini ifade etti.
ÖRNEK PROJE
Sur Yapı Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekener ise Eylül 2017 tarihinde ilk hafriyatına başladıkları projenin gerek kentsel dönüşüm modeliyle gerekse akıllı şehir fonksiyonlarıyla tüm dünyaya örnek teşkil eden bir proje olduğunun altını çizerek, “Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen elimizden ne geliyorsa yaptık. Bu gayretlerimiz sonucunda belediyemizin de katkılarıyla daha önce ANTEPE’ye teslim ettiğimiz 460 daireyi bugün hak sahipleriyle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Projemizin tüm daire sahiplerine hayırlı olmasını dileriz” diye konuştu.
BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR
Bölge sakinleri adına konuşan Santral Mahallesi Muhtarı Yavuz Karacan da pandemi süreci nedeniyle yaşanan gecikmeye rağmen anahtarlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, “Belediye başkanımız Muhittin Böcek ve ANTEPE yöneticileri kararlılıkla bu süreci bu noktaya getirmişlerdir. Projenin başından beri emek veren Sur Yapı çalışanlarına yöneticilerine ve Muhitin Böcek başkanımıza teşekkür eder mahalle sakinlerine hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” dedi.

ANAHTARLAR TESLİM EDİLDİ
Kepez Mahalle Muhtarı Yusuf Küçükkaya da yıllardır bölge sakinlerinin gecekonduda yaşadığını şimdiyse modern şartlarda yaşayacağını belirterek, “Bu bir başlangıç. Bu başlangıca vesile olduğu için Muhittin Böcek Başkanımıza teşekkür ederiz. Bugün 460 vatandaşımız modern ve konforlu evlerine kavuşmuş olacak. Umudumuzun tükenmeye başladığı bir süreci yaşarken bugün 460 vatandaşımız evlerine kavuşuyor. İlerleyen günlerde de tüm hak sahipleri evlerine kavuşmuş olacak” diye konuştu.
3,5 YILLIK ÖZLEM SONA ERDİ
Evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşayan hak sahipleri ise 20-30 yıldır gecekonduda oturduklarını belirterek, “Son 3,5 yıldır bu anı bekliyorduk. Anahtarlarımızı alıp modern evlerimize kavuşacağız. Bizlere bu mutluluğu yaşatan Muhittin Başkanımıza verdiği sözleri tuttuğu ve bu süreçte bizleri hiç yalnız bırakmadığı için teşekkür ederiz” dedi.
Konuşmaların ardından hak sahiplerine yıllardır özlemini duydukları evlerinin anahtarları Başkan Muhittin Böcek tarafından teslim edildi. Başkan Böcek, Hüseyin Sevinç, İbrahim Bayraktaroğlu, Muzaffer Sarıkaya, Galip Yılmaz, Niyazi Pala, Türker Göksoy, Hüseyin Martin, Ramazan Ünal, Süleyman Gedik, Erdal Dalkılıç, Bekir Turgut, Adem Yalçın ve Cemil Demir’e temsili olarak evlerinin anahtarını teslim etti. Coşkulu törende hak sahipleri ve Başkan Böcek anı ölümsüzleştirerek fotoğraf çektirdi.