Karantinada alışveriş davranışlarımız ne yönde değişti?

0
488

Covid-19 salgınıyla birlikte işe gitmiyor, sokağa çıkmıyor ve zamanımızın tamamını evde geçiriyoruz. Buna bağlı olarak işyerinde yenilen kahvaltı ve öğle yemeklerinin yerini evdekiler aldı, dolayısıyla mutfak alışverişindeki dinamikler değişti. Kuaförlerin kapanması da kişisel bakım ürünlerine olan ilgiyi artırdı. Satın alma davranışlarındaki orana göre tüketicilerin kişisel bakımı ve sporu da ihmal etmediklerini ifade edildi. Saç boyasında 3 kat, kişisel bakım ürünlerinde 10 kat, spor malzemelerinde ise kat artış gözlemlediğinin altı çizildi.

5 ila 10 kat artış

Corona virüs ile değişen satın alma alışkanlıklarını mağazalarındaki gelişmelere göre değerlendiren Metro Türkiye, bugünlerde gıda ve gıda dışı birçok üründe ortalama 5 ila 10 kat arasında artış yaşandığını açıkladı. Artışa göre, corona virüs salgını nedeniyle evlerinde daha fazla zaman geçiren tüketiciler kişisel bakımlarına daha fazla vakit ayırıyor, mutfakta ise yeni tatlar deniyor.

Her evin bir hamur ustası var

Evde pasta-kek ve ekmek yapımı için kullanılan ürünlerin satışında ortalama 9 kat artış yaşandığı açıklandı. Buna göre hazır puding karışımlarında yaklaşık 5 kat, kuru mayalarda yaklaşık 8 ila 10 kat, kuru ekşi mayada 15 kat, donuk boyozda 5 kat, kefirde yaklaşık 4 kat artış gerçekleştiğini belirtti. Evlerdeki şef sayısı pandemi ile birlikte gittikçe artıyor.

Evler saç ve cilt bakım merkezlerine dönüştü

Satın alma davranışlarındaki orana göre tüketicilerin kişisel bakımı ve sporu da ihmal etmediklerini ifade edildi. Saç boyasında 3 kat, kişisel bakım ürünlerinde 10 kat, spor malzemelerinde ise kat artış gözlemlediğinin altı çizildi.

Atıştırmalıklar vazgeçilmez

Bununla birlikte evde kaldığımız bu günlerde sosyalleşme zamanlarında tüketilen atıştırmalık grubu satışında da artış gözlemlendi. Kruvasanda 8 kat, cipslerde 3 kat, dip soslarda ortalama 6 kat, 1 kg’lık ay çekirdeğinde 3,5 kat, bisküvilerde 3 kat artış yaşandı. Çocukların daha fazla sosyalleşme ihtiyacı ise oyuncak satışlarında 2 kat artışa yol açtı.

Kaynak: Posta