‘İngiliz Kraliyet Ailesi’ne Türk yemeği yediren adam’

0
1381

“Tokat’ın bir köyünde, daha 10 yaşını bile doldurmamış bir çocukken babası tarafından evlatlıktan reddedilir.
Aynı gaddar babası, annesiyle de yollarını ayırarak onu birkaç keçiyle birlikte bir çobana verir.

Hem koyun güdüp hem de çoban Celal emmiden okuma yazma öğrenince babasını hayatlarından çıkarmak için Ankara’ya silah almaya gider, üstelik biletini de annesi alır.
Fakat 11 yaşındaki bir çocuğa kimse iş vermez.
Ulus’ta çakmak satarak günde 75 kuruş kazanmaya başlayınca gidip bir ciğerci ile anlaşır ve günde bir öğün ciğer yiyerek hayatta kalır.
Sıhhiye’de bir tuvalette yatıp kalkar.
Anne tarafından kalan tarla 2’ye bölünmesin diye karşısına çıkan abisi onu zehirlemeye çalışır, fakat durumu fark edip kurtulur.
O günden sonra silah almaktan vazgeçip tüm bağını koparıp İstanbul’a gider.
Bir meyhanede komi ve bulaşıkçı olarak çalışmaya başlayınca biriktirdiği parayla bir kömürlük kiralar ve orada yatar.
Aynı zamanda emekli bir albaydan çok ucuza haftada 1 kez İngilizce dersi alır.
Bilet için parası yetince İngiltere’ye gider ve iş bulduğu kebapçının bodrumunda kalır.
Tuvalette yıkanır fakat asla pes etmez. Peki sonra ne mi olur?

Aradan yıllar geçer ve yükseldiği o kebapçıdan çıkıp, bir lokanta açar.
Yılmadan çalışır ve bugün Londra’da önünde kuyruklar oluşan ‘Sofra’ ismindeki restoran zincirini kurar.
Eskiden çalıştığı lokantayı satın alır ve yemeklerini İngiltere kraliyetine sunan ünlü biri haline gelir.
Bu yüzden ‘İngiliz Kraliyet Ailesi’ne Türk yemeği yediren adam’ lakabını alır.
İşte bu ibretlik hikayedeki kişi, fotoğrafta gördüğünüz,
İngiltere’nin ünlü Tokatlı şefi,
70 yaşındaki ‘Hüseyin ÖZER’dir…”

Müdavimleri arasında İngiliz Kraliyet ailesi de bulunan, yeme içme dünyasının ‘şapkadan tavşan çıkaran adamı’ Hüseyin Özer, 2019 başında Londra’ya iki yeni restoran açıyor. Özer, İngiltere dışında da başta İstanbul olmak üzere yeni restoranlar planlıyor.

İNGİLTERE’nın başkenti Londra’da restoran zinciri bulunan Hüseyin Özer, Sofra markasını büyütmek için özel bir ekip kuruyor. Westminster Üniversitesi tarafından ‘Doktor’ unvanı verilen, müdavimleri arasında İngiltere Kraliyet Ailesi üyelerinin de bulunduğu Özer, ‘benim evlatlarım’ diye tanıttığı ekibinin tamamını özel eğitimden geçirmiş.
Ekipte daha önce 10 yıl Sofra’da görev yapan Michelin Yıldızlı Hakkasan’da yöneticilik yapan Alper Güner ve Servet Kılıç’ın yanı sıra Arzu Özer, Mustafa Güzen, Safa Şıhlaroğlu, Adem Salcı ve Fabio Vanni de bulunuyor.
Ekibin etapta hedefi, önümüzdeki birkaç ay içersinde Londra’da iki restoran daha açmak. Ancak Özer ve ekibinin hedefi bununla da sınırlı değil. Londra’dan sonra başta İstanbul olmak üzere İngiltere dışında da yeni restoranlar planlıyorlar.

ORTAĞIM DEĞİL, EVLATLARIM
Ekibini aileden gören Özer, “Bunlar benim ortaklarım değil, evlatlarım. Hatta Alper’e Sofra’da çalıştığı yıllarda Özer soyadını vermiştim. Biz Sofra’dan çok mezun verdik. Buradan ayrılıp restoran açanların sayısını unuttum. Türk mutfağının sadece döner ve kebaptan ibaret olmadığını, sağlıklı ve lezzetli yemeklerimizin de olduğunu dünyaya tanıttık. Westminster Üniversitesi sağlıklı yemeklerimiz için ‘Doktor’ unvanı verdi” dedi.

Türkiye’de arkeoloji eğitimi alan Alper Güner ise Sofra’nın bir akademi olduğunu ve Özer’in kendilerini restorancılık konusunda özel olarak eğittiğini söyledi.

Michelin Guide tarafından tavsiye edilen Londra’nın ünlü Türk restoranı Sofra’nın sahibi Hüseyin Özer, aralarında Alper Güner’in de olduğu özel bir ekip oluşturdu.

Kaynak: Hürriyet