İBB’NİN ULUSLARARASI YAZ İZCİ KAMPI’NDA ÇOCUKLAR EĞLENİRKEN ÖĞRENİYOR

0
387


İBB ve Türkiye İzcilik Federasyonu’nu tarafından düzenlenen Yaz İzci Kampı’nın ilk haftası tamamlandı. Kampta izciliğin yanı sıra ilk yardımdan haberleşmeye kadar birçok alanda eğitim alan çocuklar unutulmaz bir hafta geçirdi. Etkinliğe İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli şehirlerinden çocuklar katılıyo
r.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye İzcilik Federasyonu ortaklığında gerçekleştirilen İBB Yaz İzci Kampı’nın ilk haftası tamamlandı. Kampta temel izciliğin yanı sıra ilk yardımdan haberleşmeye kadar farklı alanlarda eğitim alan çocuklar okçuluk, yüzme, binicilik ve tırmanma gibi birçok etkinliğe de katıldı.

Beykoz Kent Ormanı’nda bulunan İBB Yaz İzci Kampı, 10 – 15 yaş arası 600 aday izcinin katılımıyla 1 Temmuz’da başladı. İBB Orkestralar Müdürlüğü Mehter Takımı eşliğinde kampa uğurlanan izci adayları bir haftayı dolu dolu geçirdiler.

İBB Yaz İzci Kampı’nın ikinci dönemi ise izci adaylarının Fatih Saraçhane ve Kadıköy Haydarpaşa’dan uğurlanmasıyla başladı.

DÜNYA’NIN DÖRT BİR YANINDAN İZCİLER GELİYOR

Kampa İstanbul’un dört bir yanından katılan izciler kaldıkları bir hafta içinde yeni arkadaşlar edindiklerini ve oldukça eğlendiklerini söylediler.

131’inci kamp dönemini gerçekleştirilen Yaz İzci Kampı’nda çocuklar fiziksel, sosyal ve ahlaki yönden güçlü bireyler olmalarına katkı sağlayan eğitimler alıyor.

İBB İzci Kampı sadece İstanbullulara değil, Türkiye’nin 81 vilayetinden ve dünyanın dört bir yanından gelen çocuklara ve gençlere hizmet veriyor.

EĞİTİM, SANAT, SPOR VE EĞLENCE DOLU BİR KAMP DÖNEMİ

Kampta sorumluluk alma, ayakları üzerinde durabilme, çevreye ve doğaya duyarlı olma, paylaşma, iletişim kurabilme gibi konularda çocuklara sosyal beceriler kazandırmayı ve özgüvenlerini güçlendirmeyi amaçlayan etkinlikler ve eğitimler düzenleniyor.

Aday izcilerin aldıkları eğitimler içinde temel izcilik, okçuluk, kano ve kürek, telsiz ve haberleşme, ilkyardım, trafik, çevre ve orman, itfaiye ve yangın, yön bulma ve harita okuma, düğüm atma, hayvan bakımı, doğada ateş yakma ve ateş çeşitleri gibi konu başlıkları öne çıkıyor.

Çocuklar katıldıkları kamp dönemi içinde resim, müzik, ebru, drama, yüzme, bisiklete ve ata binme, badminton, tırmanma, atıcılık, oryantiring gibi sanatsal ve sportif birçok etkinliğe de katılıyor.

Serbest zamanlarında ise grup halinde gözlerin kapalı olarak oynandığı ip oyunu ve mendil kapmaca gibi oyunlarla keyifli zamanlarlar geçiren çocuklar, akşamları kamp ateşinin etrafında bir araya gelerek hem marşlar ve şarkılar söylüyor, enstrüman çalabilenler yeteneklerini sergiliyor.