İBB 35 CAMİDE MASKE VE DEZENFEKTAN DAĞITTI

0
258

İBB, 74 günün ardından sosyal mesafe kuralıyla yeniden ibadete açılan 35 camide maske ve el dezenfektanı dağıttı. Yeşilce Spor Kompleksi’ni ibadete hazır hale getiren İBB, İstanbul’un fethinin 567’nci yıldönümü nedeniyle 8 farklı noktada vatandaşlara lokma ikram etti.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle iki aydan daha fazla bir süredir sessizliğe bürünen camiler, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle öğle, ikindi ve cuma namazları için ibadete açıldı.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Valiliği tarafından belirlenen camiler arasında bulunan 35 noktada maske ve el dezenfektanı dağıttı. Kağıthane ilçesinde bulunan İBB Yeşilce Spor Kompleksi de İstanbul Müftülüğü ile görüşülerek ibadete hazır hale getirildi ve cumaya gelen cemaate ev sahipliği yaptı.  İBB, ayrıca İstanbul’un fethinin yıl dönümü için sekiz camide lokma, su ve ayran ikramında bulundu.

74 GÜN SONRA İLK CUMA NAMAZI

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle 16 Mart’tan beri kapalı olan cami ve mescitlerde 2,5 ay sonra ilk cuma namazı maske ve sosyal mesafe kuralıyla birlikte kılındı. İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın, maske takmanın zorunlu olduğu, tarihi camilerin de arasında bulunduğu 35 noktada gerçekleştirdiği dağıtımda 25 bin adet el dezenfektanı ve maske vatandaşlara verildi.

FETİH İÇİN LOKMA İKRAM EDİLDİ

İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, çağ kapatıp, yeni bir çağ başlatan Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinin 567’nci yıldönümü için camilere gelen vatandaşlara ikramda da bulundu. Şehzadebaşı Cami, Yeni Camii, Sultanahmet Cami, Süleymaniye Cami, Eyüp Sultan Cami, Yeni Çamlıca Cami, Söğütlüçeşme Cami ve Fatih Cami’nde fetih için 16 bin paket lokma dağıtıldı, ayran ve su ikram edildi. Lokmalar, Florya Tesisleri’nde İBB personeli tarafından hijyen koşullarına uygun olarak üretildi.