Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri Başladı

0
363

Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü anma etkinlikleri; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Genel Başkan Yardımcı Leyla Şahin Usta, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Şems-i Tebrizi Türbesi ziyareti, “Vefa Vakti” yürüyüşü, “Gülbang Duası” ve sema programı ile başladı.

Konya’da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri başladı.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Şems-i Tebrizi Camii ziyaret edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AK Parti Genel Başkan Yardımcı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Ziya Altunyaldız, Orhan Erdem, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, merkez ilçe belediye başkanları, rektörler, Mevlana’nın 22’nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, protokol üyeleri ile vatandaşların katıldığı etkinlikte Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü ve postnişin Fahri Özçakıl dua etti.

VEFA YÜRÜYÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Protokol üyeleri ile vatandaşlar daha sonra Konya Valiliğinden başlayıp Mevlana Meydanı’na kadar gerçekleştirilen “Vefa Vakti” yürüyüşüne katıldı. Yürüyüşün ardından meydanda önce Nevbe merasimi yapıldı, ardından Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sanatçıları kısa bir konser verdi. Konser sonrası Büyükşehir Belediyesi tarafından misafirlere “Tekke Pilavı” ikram edilirken son olarak Hz. Mevlana’nın sandukası başında Mevlevi geleneği olan “Gülbang Duası” okundu. Törenlerin akşam bölümünde ise ilk sema ayini gerçekleştirildi.

Hz. Mevlana’nın 746’ncı Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen sema öncesi protokol konuşmaları yapıldı.

Konya Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar, gerçekleştirilen anma törenlerinin Hz. Mevlana’yı anlamaya vesile olması temennisinde bulundu.

Konya’daki 5 üniversite adına söz alan Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, “Hz. Mevlana’nın yetiştiği siyasi karışıklık ve savaş ortamına rağmen en çok ihtiyaç duyduğumuz onun öğretileridir” dedi.

VEFA GÖSTERMENİN YOLU HZ. MEVLANAYI ANLAMAKTAN VE DAHA İYİ ANLATMAK GEÇER

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Her sözünde ayrı bir mesaj, her hikâyesinde ayrı bir güzellik bulunan Hazreti Mevlana, bir vefa insanıdır. Şüphesiz o, insanlığa vermek istediği tüm mesajlarında İslam dininin yüce değerlerini referans kabul eder. Konya olarak her yıl O’nun ‘gel’ çağrısına vefa gösterip gelen on binlerce sevenini ağırlıyoruz. Bu yıl ‘Vefa Vakti’ temasıyla gerçekleştirilecek sema törenleri ve yüzlerce etkinliğin; Hazreti Mevlana’nın ve düşüncelerinin daha iyi anlaşılmasına vesile olması en büyük temennimizdir. Zira, Konya olarak vefamızı göstermenin yolunun, Hazreti Mevlana’yı anlamaktan ve daha iyi anlatmaktan geçtiğinin farkındayız” şeklinde konuştu.

HZ. MEVLANA’NIN EMANETİNİ KONYA’DAN DÜNYAYA ULAŞTIRMANIN GAYRETİNDEYİZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, “Gönülleri şefkat hamuru ile yoğuran, öğütleriyle kardeşliği vurgulayan Hz. Mevlana’nın asırlar önce ektiği hoşgörü tohumları Konya’dan bugün dünyaya dağılarak tüm insanlığa sevgiyi, hak ve hakikati anlatmaktadır” diye konuştu.

ARİF ZATLARIN EN BÜYÜKLERİNDENDİR

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Bu yıl 746. Vuslat Yıldönümünde andığımız Hz. Mevlana, Anadolu’da bin yıldır devam eden milli hakimiyetimizin ruhi temelini, manevi genetiğini kuran arif zatların en büyüklerindendir” dedi.

VATAN TOPRAĞIMIZDA KARDEŞLİK İKLİMİNİ MUHAFAZA EDEBİLİYORUZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “O’nun ve onun gibi Allah dostlarının sayesinde sadece bu salondaki bizler, bu güzel Konya akşamında toplananlar değil; 780 bin kilometrekarelik vatan toprağımızın her yerinde bir muhabbet ve bir kardeşlik iklimini muhafaza edebiliyoruz. Mutluluğumuz, umudumuz varsa muhabbet ve kardeşliğimiz sayesindedir. Bir vatanımız, bir bayrağımız varsa bu yüzdendir. Bugün yeryüzünün en köklü milletiysek, istiklalimiz ve istikbalimiz sağlamsa bu, Sultan Alparslan kadar Taptuk Emre’nin, Sultan Fatih kadar Ahmed Yesevi’nin, Yavuz Sultan Selim Han kadar Hacı Bayramı Veli’nin, Sultan Alaeddin kadar Şems’in, Sadreddin Konevi’nin, Mevlana’nın sayesindedir. Onların bıraktığı ilim ve aşk mirası sayesindedir” ifadelerini kullandı.

MEVLANA’YA ÖZÜYLE, GERÇEKLERİYLE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise, Hazreti Mevlana’nın sesinin 746 yıldır kısılmadığını söyledi. Mevlana’nın bu topraklara çaldığı maya ile sevgi, anlayış ve beraberlik hamurunda yoğrulup bir olduklarını anlatan Bakan Ersoy, “Gönüllerimizde öyle bir iklim yeşerdi ki, ne kardeşliğin güneşi batar, ne hoşgörünün gülü solar. Bize düşen bu iklimde yaşamanın kıymetini bilmek, ona özüyle, gerçeğiyle sahip çıkıp korumaktır. Özünden koparılarak farklılaştırılmak istenen değerler, bozulmaya, dönüşmeye, nihayetinde kaybolmaya yüz tutar. Bugün Türk-İslam kültürünün en büyük düşünürlerinden, tasavvufun en istisna şahsiyetlerinden Hazreti Mevlana üzerinde de, böylesi bir yola gidilmek istendiğini görmek bizleri üzmektedir. Muhammed Celaleddin-i Rumi Hazretlerini Hazreti Mevlana yapan asli değerlerden kopuk bir tanım, bir kişilik betimlemesi söz konusudur” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Özhan, topluluk üyeleriyle Türk Tasavvuf Müziği konseri, Araştırmacı – Yazar Ömer Tuğrul İnançer de “Mesnevi Sohbeti” gerçekleştirirken; Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından ise “Mevlevi Ayini Şerifi” icra edildi.