Hindistan’daki yarasalarda yeni bir corona virüs keşfedildi

0
272

Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi’nden (ICMR) bilim insanları, ülkede yaşayan yarasalarda, henüz tehlike derecesi bilinmeyen yeni bir tür corona virüs keşfetti.

India Today, yeni tür yarasa corona virüsü (BtCoV) Hindistan’ın Himaçel Pradeş Eyaleti, turistlerin ilgi merkezi olan Kerala ve Tamil Nadu eyaletleri ve Pondiçeri birlik bölgesinde yaşayan yarasalarda bulunduğunu yazdı. Araştırma için uçarköpek ve meyve yarasası türünden 25 yarasa seçildi.

“Herhangi bir delil yok”

Ulusal Viroloji Enstitüsü’nden (NIV) Dr. Pragya Yadav, tespit edilen yeni tür corona virüsün insan için ne kadar tehlikeli olduğunun henüz bilinmediğini belirterek, “Bu yarasa corona virüsünün insanlarda hastalığa neden olabileceğini kanıtlayan herhangi bir delil yok” dedi.

İnsanların yüzde 70’i hayatını kaybetti

“Bu yarasa corona virüsünün COVID-19 pandemisine yol açan SARS-CoV2 ile ilişkisi yok” ifadesini kullanan Dr. Yadav, 2018-2019 yıllarında Kerala Eyaleti’ndeki uçarköpek yarasalarında Nipah adlı virüsün tespit edildiğini, bu virüse yakalanan insanların yüzde 70’nin hayatını kaybettiğini anlattı.

Kaynak: Posta