Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 83’e yükseldi

0
244

İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına Ramazan Bayramı’nda da devam ederken, 11 kişinin daha hayatını kaybetti.

İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı karşıladığı bugün de Gazze Şeridi İsrail ordusunun saldırılarına hedef olmaya devam ediyor.
Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail saldırılarında 11 kişinin daha hayatını kaybettiği aktarıldı. Buna göre Gazze Şeridi’nde 10 Mayıs’tan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 83’e yükseldi.
Bakanlığın açıklamasında saldırılarda yaşamını yitirenlerin 17’sinin çocuk, 7’sinin de kadın olduğu, yaralı sayısının da 487’ye ulaştığı ifade edildi.
Bakanlık, daha önce yaptığı açıklamada Gazze’deki hayatını kaybenlerin sayısını 72, yaralı sayısını da 388 olarak duyurmuştu.
Hava saldırıları nedeniyle Gazzeliler, bayramın birinci gününde adeta evlerine hapsoldu, sokaklar sessizliğe büründü.
Bölgede İsrail saldırıları nedeniyle büyük camilerde bayram namazı kılınamadı.
Kudüs ve Gazze’deki olaylar
Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00’e kadar süre tanımıştı.
İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.
Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adıyla askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.
Kaynak:Dünya