Ford Otosan’ın başarısı tescillendi

0
610

Ford Otosan’ın Endüstri 4.0 çalışmaları, WEF tarafından dünya çapında tescillendi.

Ford Otosan, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) ‘Endüstri 4.0’ çalışmalarında en iyi örnekleri tespit ederek yaygınlaştırmayı hedefleyen “Global Lighthouse Network” araştırmasında önemli bir başarıya imza attı. Ford Otosan, akıllı fabrika uygulamaları ile bu listeye dünya çapında giren 2. otomotiv firması olmaya hak kazanırken, Kocaeli Fabrikası da tüm Ford fabrikaları arasında listeye giren ilk fabrika oldu.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yaptığı açıklamada “Gelişmiş ülkelerin liderliğini yaptığı 4.Endüstriyel devrim, yakın gelecekte tüm dünyada dengeleri altüst edecek. Endüstri 4.0’a adapte olan ülkeler gelecekte dünyanın lider üretim merkezleri olmaya devam edecek. Türkiye bu başarısı ile otomotiv sektöründe Endüstri 4.0 trenini yakalamıştır, sektörde dünya çapında söz sahibi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Tüm fabrika birbirine bağlanacak

Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Global Lighthouse Network” listesine giren tek Ford fabrikası olan Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nın Türkiye’de ve Avrupa’da, tüm fabrikanın tek bir platformda olduğu tek örnek olarak öne çıktığını belirten Yenigün, “Büyük veri sayesinde tüm fabrikayı içindeki ekipmanlar dahil olarak birbirine bağlamayı planlıyoruz.

Bunun için geçtiğimiz yıllarda bir omurga oluşturmak amacıyla çalışmalara başladık. Ford Otosan, Kocaeli Fabrikası’ndaki tüm makineleri birbirine bağlayan bir yazılım platformu üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Sonrasında bu sistemi 2022’den 2025’e kadar, 3 yıllık süreçte devreye almayı öngörüyoruz.” dedi.