FESTİVALDE BUGÜN / 5 EKİM PAZARTESİ

0
399

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 57. kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali film gösterimleri ve söyleşiler ile geçen ilk gününü geride bıraktı. Festival bugün de sinema dolu bir programla izleyicilerle buluşacak.

ULUSAL YARIŞMA EKİPLERİYLE SORU-CEVAP!
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Atalay Taşdiken imzalı “Kar Kırmızı” filminin söyleşisi saat 11.00’da, Reis Çelik’in yönettiği “Ölü Ekmeği” filminin söyleşisi saat 12.30’da film ekiplerinin katılımıyla AKM’nin yanında kurulan Basın Merkezi’nde gerçekleşecek.

DİRLİK DÜZENLİK VE KOKU ANTALYA’DA!
Nesimi Yetik’in yönettiği, bir anne ve iki kız arasındaki sevgi ile nefret arasında gidip gelen ilişkilerini ele alan “Dirlik Düzenlik” 19.20’de, sevginin ancak sevgi tarafından doğrulduğunu anlatan Yasin Çetin ve Barış Gördağ yönetmenliğindeki “Koku” 22.00’da, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında, film ekiplerinin katılımıyla Cam Piramit Yanında Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında beyazperdede olacak.

ULUSLARARASI YARIŞMA HEYECANINDA 2. GÜN!
Macar yönetmen Lili Horvát’ın, aşk ve delilik arasındaki ince sınırı mercek altına aldığı “Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık” 19.20’de, 2006 yılında imza attığı “Esma’nın Sırrı – Grbavica”yla tüm dünyada hatırı sayılır bir başarı elde eden Bosnalı yönetmen Jasmila Žbanić’in kamerasını bir kez daha Bosna Savaşı’na çevirdiği “Nereye Gidiyorsun Aida?” 22.00’da Konyaaltı Sahili’ndeki Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak.


BELGESEL YARIŞMASINDA 3 FİLM GÖSTERİLECEK!
Stella Sema Yeşiltaç’ın kendi aile hikâyesi üzerinden Almanya’ya göç eden farklı kuşaktan işçilerin neler yaşadıklarını sorguladığı “Eğer Ruh Donarsa…” 19.20’de, kar fırtınası nedeniyle elektriksiz kalan İzmit’te arıza gidermeye çalışan işçilerin zorlu mücadelelerini anlatan Metin Avdaç imzalı “Tipi” ile Selin Şeknköken’in yönetmenliğinde sadece sol gözünü kırpma yetisiyle yaşayan ressam ve fotoğraf sanatçısı Ali Arif Ersen’in hayatını konu alan “Yangın Yerinde Orkideler” ise 21.30’da ücretsiz olarak AKM, Amfi Tiyatro’daki Yıldızlar Altında 3 açık hava sinemasında beyazperdede olacak.

ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİLER KONUĞU DAMLA SÖNMEZ!
Altın Portakal Sinema Okulu festivalin sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek söyleşi ve röportaj videoları ile Türkiye’nin dört bir yanından sinemaseverlere de ulaşacak. Bugün sinema yazarı Evrim Kaya moderatörlüğünde oyuncu Damla Sönmez ile “Türkiye’de Kadın Oyuncu Olmak” başlıklı söyleşi festival youtube kanalında olacak.

ANTALYA FİLM FORUM BAŞLIYOR!
Olena Yershova Yıldız direktörlüğünde yedinci kez düzenlenen Antalya Film Forum bugün başlıyor. Salgın nedeniyle çevrimiçi gerçekleşecek Forum’da platformların kazanan projeleri 7 Ekim’de açıklanacak.

FESTİVALDE YARIN / 6 EKİM SALI

ULUSAL YARIŞMALAR: Yönetmen Ferit Karol’un “Beklentilerimiz, korkularımız, kendimizi var etme çabamız bizi en yakınımızdaki insana ne kadar yabancılaştırabilir?” sorusunu sorduğu “Kumbara” 19.20’de, Erdem Tepegöz’ün Gürcistan’da bir maden kasabasında beş haftada çekilen sıra dışı bağımsız bilimkurgu filmi “Gölgeler İçinde” 22.00’da Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında film ekiplerinin katılımıyla gerçekleşecek.

Deniz Tortum’un babasının hekim olarak 30 yıl görev yaptığı ve kendisinin dünyaya geldiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki gündelik hayatı mercek altına aldığı belgeseli “Maddenin Halleri” ve Eytan İpeker’in Yahudi soykırımından kurtulan kadınlar arasında düzenlenen güzellik yarışmasının katılımcılarından Sophie Leibowitz’in hikâyesine odaklana “Miss Holocost Survivor” da Ulusal Belgesel Film Yarışması kapsamında AKM, Amfi Tiyatro’daki Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında izleyiciyle buluşacak.

ULUSLARARASI YARIŞMALAR: Filistinli yönetmen Ameen Nayfeh’in, başrolünde “Body of Lies”, “The Kingdom”, “Paradise Now” gibi filmlerden tanıdığımız Ali Suliman’ın yer aldığı, İsrail işgali altındaki topraklarda Filistinlilerin yaşadıklarının çarpıcı portresi “200 Metre”, Uberto Pasolini’nin gerçek bir hikâyeden uyarladığı, aile ve evlat edinme konularına derin bir duyarlılıkla yaklaştığı filmi “Alelade Bir Yuva” Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında.

FESTİVALDE DÜN / 4 EKİM, PAZAR

ALTIN PORTAKAL HEYECANI BAŞLADI!
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması seçkisinde yer alan “Kar Kırmızı” filminin dünyadaki ilk gösterimi yönetmen Atalay Taşdiken, oyuncular; Mehmet Usta, Özge Gürel, Nergis Öztürk, Cemal Toktaş ve filmin müziklerine imza atan Youki Yamamoto’nun, “Ölü Ekmeği” filminin gösterimi ise yönetmen Reis Çelik, oyuncular Şilan Düzdaban, Dilan Aksüt, Mehmet Usta ile yapımcı Dilek Aydın’ın katılımıyla gerçekleşti.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Massoud Bakhshi’nin Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü alan filmi “En Uzun Gece” ve Emmanuel Courcol’un Cannes Film Festivali’nin bu yılki seçkisinde yer alan filmi “En Başarılı Prodüksiyon” yıldızlar altında izleyicilerle buluştu.

AH GÖZEL İSTANBUL: Zeynep Dadak’ın yönettiği 17. yüzyıl seyyahı Eremya Çelebi’nin gözünden, bugünün Istanbul’una “gözel” bir yolculuğu anlatan “Ah ‘Gözel’ İstanbul” Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında izleyicilerle buluştu. Yönetmen Zeynep Dadak ve oyuncu Aykut Sezgi Mengi’nin katılımıyla gerçekleşti.

Zeynep Dadak: ‘Cemal Kafadar’ın Kim Var İmiş Burada Biz Yoğ İken kitabını okuduktan sonra aslında İstanbul’un katmanlarını anlatan bir film yapma fikri oluşmaya başladı. Sonrasında Cemal Kafadar’la dost olduk ve İstanbul’da uzun yürüyüşler yaptık. Bir gün bana Kömürciyan’ın kitabını getirdi ve “bunu film yapman lazım” dedi. “Bu adamın gözü yalnızca İstanbul’u anlatmaya yönelik bir göz değil aynı zamanda bir şehre bakmaya ve o bakıştan keyif almaya dair çok öncül bir göz” dedi. Filme de adını veren Gözel de aslında buradan geliyor. “Ben böyle bir film nasıl hayal ederdim” sorusuyla uzun yıllar gezdikten sonra film bir araya gelmeye başladı.’

Aykut Sezgi Mengi: ‘Normalde İstanbul’da önünden bin defa geçip hiç haberimin olmadığı bir çok yeri keşfettim bu filmle. Baştan başa dolaştım İstanbul’u. Bu açıdan da çok güzel bir deneyim oldu benim için.’

HAYALİMDEKİ SAHNELER: Metin Akdemir’in 1980’lerde Türkiye sinemasında ‘kadın filmleri’ olarak anılan yapımlarda kadın karakterler arasındaki ilişkiyi ele aldığı “Hayalimdeki Sahneler”in, gösterimi sonrasında Metin Akdemir, oyuncu Ece Zeynep Taşkın, yapımcılar Emre Kaya, İrem Akbal, görüntü yönetmeni Oğuzhan Üstün izleyicilerle bir araya geldi.

Metin Akdemir: ‘Aslında filmin adı “Çekilemeyen Sahneler”di. Filme başladığımız 2015 yılından itibaren de bir sürü şey geldi başımıza. Şimdi de pandemi zamanı izliyoruz. Benim için çok kıymetli burada sizinle birlikle izlemek. Film yönetmenden çıktıktan sonra bence izleyicinin oluyor. Ona dair hayaller kurmak, okumalar yapmak izleyicide artık. Bu benim hayalimdi. Sinemada temsil meselesinin kıymetli olduğunu düşünüyorum. Biz neyi görürsek onun varlığının kıymetini anlıyoruz. Gördüğümüz filmlerde her türlü temsil bize yol oluyor.’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 57.Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre üstleniyor.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 10 Ekim’de düzenlenecek Kapanış ve Ödül Töreni ile sona erecek.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali
3 – 10 Ekim 2020
antalyaff.com/tr

Basın İlişkileri

Merve Genç merve.genc@antalyaff.com
Cansu Uzun Gün cansu.uzun@antalyaff.com

facebook.com/antalyaff
twitter.com/antalyaff
instagram.com/antalyaff
youtube.com/antalyaff