Erken terhis ve yeni askerlik sisteminde kritik gelişme: Meclis onayladı!

0
427

Yeni askerlik sistemi teklifinde yer alan ve askerlik süresini düşüren madde TBMM’de kabul edildi. Kritik maddenin kabul edilmesinin ardından “Askerlik kaç aya düştü?” ve “Uzun dönem askerler erken terhis edilecek mi?” sorularının cevabı, en çok araştırılanlar arasında ilk sıralara yerleşti. Peki, uzun dönem askerler erken terhis edilecek mi? İşte yeni sistemde askerlik süresi…

Askerlik süresini düşüren ve yeni askerlik sistemi teklifi içerisinde yer alan madde TBMM’de kabul edildi. Kritik maddenin kabulü sonrası hali hazırda silah altında bulunan askerler ve askere henüz gitmemiş olan asker adayları; “Askerlik kaç aya düştü?” ve “Uzun dönem askerler erken terhis edilecek mi?” sorularının cevabını araştırıyor. Peki, askerler erken terhis edilecek mi? İşte merak edilen soruların cevabı…

ASKERLİK KAÇ AYA DÜŞTÜ, UZUN DÖNEMLER TERHİS EDİLECEK Mİ?

Yeni askerlik sistemi içerisinde yer alan ve askerlik süresini ön lisans ve lise mezunları için 12 aydan 6 aya düşüren madde TBMM’de kabul edildi. Uuzun dönem askerlik yapacaklar için süreyi 6 aya düşüren madde, yeni askerlik sisteminin tümünün onaylanmasıyla birlikte yürürlüğe girecek. Bu süreçte en çok merak edilenler arasında yer alan bir diğer soru ise uzun dönem askerlerin terhis edilip edilmeyecekleri. Hemen belirtelim ki yasanın bu haliyle onaylanması Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayınlamasıyla birlikte 6 ayını dolduran askerlerin de terhis edilmesi bekleniyor.

Yeni askerlik sistemi ile oluşabilecek zaafların önlenmesi ama teklifte yeni düzenlemeye gidildi. Buna göre asker alımları (celp) dönemleri yılda 4 değil her ay yani 12 defa yapılacak.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milletvekillerinin silah altında 6. ayını tamamlamış 106 bin askerin terhisine imkan tanınacak olması nedeniyle, personel sıkıntısı çekileceği ve güvenlik zaafiyeti yaşanabileceği endişelerine karşılık yeni sistemde uygulanacak ve TSK’ya her ay düzenli asker takviyesi yapılmasını sağlayacak yeni celp sistemini açıkladı. Akar, şu anda 3 ayda bir yılda 4 olan celp döneminin tüm yıla yayılacağını bildirdi. Akar, yılın 12 ayında da celp olacağı için sınır birlikleri ve Kıbrıs’ta bir sıkıntı yaşanmayacağını ifade etti.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ

Meclis’teki grup toplantısında da gündeme getirilen bu konuya, Erdoğan önceki geceki grupta nokta koydu. Erdoğan’ın, “Dövizle askerlik, 5 bin euro olarak uygun görüldüyse aynen devam edilsin” dediği kaydedildi. Erdoğan, böylece 5 bin euro (yaklaşık 31 bin TL) olarak belirlenen tutarın teklifteki haliyle korunmasını istedi. Akar’ın da, şu anda döviz kuru nedeniyle bu tutarın 5 bin euroya denk düştüğünü, ancak döviz kurunun düşmesi halinde bu rakamın da düşeceğine işaret ettiği öğrenildi.
Kaynak: CNN TÜRK