Dünyanın gözünün İstanbul’a döndüğü an: 14.23’te ilk cuma namazı kılındı, Ayasofya Camii ibadete açıldı

0
240

Ayasofya, ibadete açıldı. 86 yıllık aranın ardından dün saat 14.23’te ilk cuma namazı kılındı. 350 bin kişilik cemaatin büyük mutluluğunu dünya TV’leri canlı yayınladı.

14.53’TE FATİH’İN HUZURUNDA
Erdoğan ,MHP lideri Bahçeli ile saf tuttu. Kur’an okudu. Sonra Fatih türbesinde açıklamada bulundu: Milletin özlemini gerçekleştirdik. İşin gerçek sahibi Fatih’in kabrini ziyaret edelim istedik.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, minbere Fethin sembolü kılıçla çıktı.

TARİHİ COŞKU
Ayasofya, 86 yıl sonra ibadete açıldı. İlk namaz, 350 bin kişilik cemaatle kılındı. Türkiye’nin büyük coşkusunu dünya medyası canlı yayınladı
Türkiye, dün tarihi bir ana tanıklık etti. 86 yıl sonra yeniden ibadete açılan Ayasofya’da Cuma namazı icra edildi. Saat 12.50’de Türkiye’nin seçkin hafızları, ilk olarak birinci cüzü, ardından Kehf Suresi, Meryem Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi ile kısa surelerden olan İhlas, Felak ve Nas Surelerini tilavet etti.

3.00’da ise Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 4 minaresinde 4 müezzin birlikte sela ve ezan sesleri yükseldi. Saatler, 14.23’ü gösterdiğinde ise 350 bin kişi, 86 yıllık hasreti bitirip ilk namazını kıldı, ardından dua etti.

86 YIL SONRA AYASOFYA’DA İLK CUMA NAMAZI
Tarihi güne tanıklık etmek isteyenler, Sultanahmet Meydanı’na akın etti. Namaz için hazırlanan alanlarda iğne atılsa yere düşmedi. Yüzbinler ellerini hep birlikte semaya açıp dua etti.

Ayasofya Camii, dün gece hilal ile buluştu. Görüntü herkesi büyüledi.

24 SAAT İBADETE AÇIK
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin bugünden itibaren 24 saat ibadete açık olması talimatını verdi.” dedi.
Kaynak:TAKVİM