Doğu Ekspresi’nde “AB-Türkiye İşbirliği” toplantısı.

0
468

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, ulaşım koridorlarının gelecekteki ticaretin insanları nasıl etkileyeceğini gösterdiğini belirterek, “Kesintisiz ulaşım ve iletişim halkları birbirine bağlayacak. Böylece hem ticareti hem insanları birbirine yaklaştıracak.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve büyükelçilerin katılımıyla Turistik Doğu Ekspresi’nde düzenlenen “AB-Türkiye İşbirliği” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin birçok alanda olduğu gibi özellikle demir yolu alanında da büyük atılımlar gerçekleştirdiğini söyledi.

AB ile ulaştırma sektöründe önemli iş birliklerinin yapıldığını anımsatan Sayan, bunlar arasında Halkalı-Kapıkule Demir Yolu ile Samsun-Kalın Demir Yolu hatlarının en büyük projelerden birkaçı olduğunu bildirdi.Sayan, Türkiye’nin ulaşım koridoru olduğunu, geçen yıl Çin’den hareket edip Marmaray’dan geçen trenin Avrupa’ya kesintisiz ulaştığını ifade ederek, “Bu ulaşım koridorları, geleceğin ticaretinin bizi nasıl etkileyeceğini gösterdi. Kesintisiz ulaşım ve iletişim, halkları birbirine bağlayacak. Böylece hem ticareti hem insanları birbirine yaklaştıracak.” diye konuştu.

Sayan, Bakanlık olarak iki kıtayı birbirine bağlayan projeleri hayata geçirdiklerine işaret ederek, şunları dile getirdi:
“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanımız Cahit Turhan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı’nın bu yıl içinde açılacağının müjdesi verdi. Biz, yollarla insanları, halkları birbirine birleştirmenin diğer her türlü iletişimi artıracağını düşünüyoruz.”
Kaynak: Hürriyet