Doğa saldırısına sessiz kalamazdık

0
250

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Salda Gölü’nde iş makinelerinin çalışma görüntüsünün yer aldığı videoya yazılı açıklamasıyla tepki gösterdi. Başkan Şenel, “Özel Çevre Koruma Kanunu kapsamında bir çivi bile çakmaya yetkimiz olmayan ilçemizde böylesi bir doğa saldırısına sessiz kalamazdık.” dedi.

Yapılan açıklamaların ve paylaşımların ardından Burdur Valiliği, Salda Gölü’nde yetkili idarelerin izni olmadan Beyaz Adalar Bölgesi’nde iş makinesiyle tesviye ve taşıma yapan firma ile ilgili idari ve adli sürecin başladığını duyurdu.

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel Salda Gölü ile yaptığı basın açıklamasında;

“Dünyayı tehdit eden Korona virüsü salgınıyla uğraştığımız bu günlerde ilçemizde bulunan Salda Gölünde Millet Bahçesi inşaatı başladı.

Bilim insanlarının çıplak ayakla bile basılmasının sakıncalı olduğunu söyledikleri milyonlarca yıllık oluşum olan beyaz kumlar Beyaz Adalar kısmından alınarak, Halk Plajına yürüyüş yolu yapmak amacıyla canlıların ve doğanın yapısı bozularak, inşaat araçlarıyla taşınıyor.

Özel Çevre Koruma Kanunu kapsamında bir çivi bile çakmaya yetkimiz olmayan ilçemizde böylesi bir doğa saldırısına sessiz kalamazdık.

Yapılan açıklamalarda, işlem yapılan alanın küçük bir yer olduğu, sadece düzleştirme çalışması yapıldığı belirtilmiş olsa da maalesef durum böyle değil.

1.Derece Sit Alanı olan, mutlak korunması gereken canlı organizmaların yaşadığı kum üzerinde hafriyat çalışması yapılmaktadır.

İmar planında belirtilen alanlara uyulmayarak, doğaya verilen bu tahribattan dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş olup, gölümüzü korumak için gerekli işlemler başlatılmıştır.

Yaşanan bu gelişmeler ışığında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; müşavir firma ve sorumlu personellerle ilgili soruşturma başlatarak, görevli personelin görevinden uzaklaştırıldığını aynı zamanda çalışma alanında kamera sistemi kurularak, dileyen vatandaşların 7/24 internet ortamından izleyebileceklerini belirtmiştir.

Belediyemiz ilçemizde gerçekleşen tüm olaylarda olduğu gibi Salda Gölünde de gerçekleşen tüm gelişmeleri yakından takip ederek, doğaya karşı yapılan tüm eylemlerin karşısında yer almaktadır.

İçinde bulunduğumuz zor günlerde doğaya verdiğimiz her zararın bize kat be kat artarak geri döndüğünü maalesef yaşayarak tecrübe ediyoruz. Bu yüzden doğayı ve çevremizi korumak bizim asli görevimiz ve bu hep böyle de kalacaktır.” dedi.