COVİD-19’UN İSTANBUL TRAFİĞİNE ETKİLERİ ARAŞTIRILIYOR

0
399

Pandemi sürecinin, yolcu davranışlarına ve İstanbul trafiğine etkilerini belirlemek amacıyla anket çalışması başlatıldı. Çalışma, salgın sonrası yeni normallerin belirlenmesinde ve yolcu davranışlarının analizinde de kullanılacak.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Covid-19 salgınının yolcu davranışına ve ulaştırma sistemlerine etkilerini belirlemek için bir çalışma başlattı. Merkez, bir anket formu düzenleyerek kamuoyuna açtı.

Çalışma ile insanların gündelik normal hayatlarını etkileyen salgının, İstanbul trafiğine etkisi tespit edilecek. Ayrıca, bu çalışma, salgın sonrası yeni normallerin belirlenmesi ve yolcu davranışlarındaki değişikliklerin analiz edilmesi amacıyla da kullanılacak.

Anket dört bölüm ve 32 sorudan oluşuyor

Covid-19 ile birlikte değişen yolcu davranışlarını ölçmeyi ve analiz etmeyi amaçlayan anket,  4 bölümden ve 32 sorudan oluşuyor. Birinci bölümde, sosyo-ekonomik göstergeler; ikinci bölümde, Covid-19 öncesi ulaştırma davranışları; üçüncü bölümde, covid-19 zamanı ulaştırma davranışları ve çalışma durumu; dördüncü bölümde, Covid-19 sonrası kontrollü normal hayat zamanı ulaştırma davranışları ve çalışma koşullarına ilişkin sorular yer alıyor. Ayrıca dördüncü bolumun sonunda, kişilerin beyan ettikleri yeni davranışlarının ve tepkilerinin değerlendirildiği sorular da bulunuyor.

Anketin ne kadar süre ile yayında kalacağına İstanbul İl Trafik Bilim Kurulu karar verecek.