BURDUR’un Şirin ilçesi Tefenni’de 9 ayrı projenin açılışı yapıldı

0
357

TEFENNİ BELEDİYESİ’NİN YAPTIĞI 9 AYRI PROJENİN AÇILIŞI YAPILDI
Burdur’un Şirin İlçesi Tefenni,
Tefenni Belediyesi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) destekleri ile yapılan ‘Rezene Paketleme ve Şişeleme Tesisi’,  kendi imkanları ile yaptığı   ‘Atatürk Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’, ‘Kültür Sanat ve Oyuncak Müzesi’, ‘Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’, ‘Tefenni’nin Sesi Gazetesi ve Matbaası’, ‘Dr. Devlet Bahçeli Caddesi’, ‘Tefenni-Burdur girişi Fatih Kavşağı’, ‘Tefenni At Çiftliği’, ‘Sentetik Buz Pateni Pisti’ olmak üzere toplam 9 ayrı projenin açılışı yapıldı.

Düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı. Konuşmalarla devam eden törende Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’ün açılış konuşması sonrası, Vali Arslantaş, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Milletvekili Yasin Uğur, MHP İl Başkanı Hikmet Ökte konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından yapılan dua ile birlikte, Vali Arslantaş ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek Tefenni Belediyesi tarafından yapılan 9 projenin açılışı yapıldı. Ayrıca düzenlenen törende açılışı gerçekleşen, Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu, Hamam-Sauna, Spor Merkezi, Kültür-Sanat ve Oyuncak Müzesi, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, At Çiftliği, Buz Paten Pisti, Rezene İşleme, Paketleme ve Şişeleme Tesisi, Dr. Devlet Bahçeli Caddesi, Tefenni- Burdur Girişi Fatih Kavşağı ve Tefenni’nin Sesi Gazetesi ve Matbaasının hayata geçirilmesinde destek veren kurum ve hayırseverlere plaket takdimi yapıldı.

Törenin ardından bazı projeler yerinde görülerek, gezildi.

Vali Arslantaş açılış töreninde yaptığı konuşmada; “Biz buraya gelmeden önce sabah tarım bakan yardımcımızın da başkanlığında tarımla ilgili bir sektör değerlendirme ve istişare toplantısı yaptık. Burdur’umuzun tarım ve hayvancılık alanında bütün köşe taşlarını değerlendirdik. Yem fiyatlarını da konuştuk, elektrik fiyatlarını da konuştuk, mazot desteklerini de konuştuk. Konuşmadığımız şey kalmadı. Tefenni’nin rezenesinden Bucak’ın çörekotuna, salebine, Yeşilova’nın üzümüne kadar. Bakanlığımızın çok önemli düzenlemelerin eşiğinde olduğunu, insanımızın, üreticimizin eline, gözüne, cebine, sofrasına dokunacak çok kıymetli düzenlemelerin eşiğinde olduğunu da memnuniyetle gördük.

Burdur’umuzla ilgili tespitlerimizi de kendilerine aktardık. Yapılan tespitleri Bakanımızla, Bakanlar Kurulumuzla, Cumhurbaşkanımızla paylaşılmak üzere onu yolcu ettik. Akabinde de buraya geldik.

Geçtiğimiz hafta Ümit Başkan bizi bugünkü programa davet ettiğimizde Allahın bildiğini kuldan saklayacak halimiz yok. Belediye Başkanımız heralde bir park yaptı ya da çocuk bahçesi yaptı, gidelim onu bir yerinde görelim demiştim. Ama 2014’ten bu yana yaptıklarını da az önce izledik. Dikkatle de izledim. Belediyecilik kıymetli arkadaşlar, mahalin müşterek ihtiyaçlarını ilk elden giderme işi. Yani toplumun ortak ihtiyaçlarını giderir. Nedir bu? Öncelikle içme suyudur. İçme suyu yapılmış gördük. İçme ve kullanma suyunun tahliye edilmesi için bir kanalizasyon sistemi gereklidir. Onun yapıldığını gördük. Şehrin içi bu kadar kazıldıktan sonra bir düzlenmesi gerekir. Bunu ancak yapan belediye başkanlarım bilirler. Hizmeti yaptıktan sonra bir de toparlamak gerekir. Asfaltı, kaldırımı, kilit parkeyi, sıcak asfaltı, beton asfaltı, yüz kilometrelik bir asfalt saydı ki 7 bin nüfusa 70-80 m2 kişi başına asfalt yapmış.

İşte 6 metre ortalama genişliği varsa 70-80 m2 kişi başına asfalt yapmış. Onu gördük. İşte bizden ilk geldiğimizde rezeneyi daha değerlendirecek çiftçinin gelirini artıracak bir proje yaptığından heyecanla bahsediyordu. Sogep kapsamında sayın vekillerimizin de iki vekilimizin de kıymetli bakanımızı bizim teklifimize ikna etmesi sonucu desteklendi bu proje. Çiftçinin üretimiyle de ilgilendiğini gördüm. Esnafın dükkanından çocukların parkına kadar. Gençlerin yüzme havuzundan vatandaşın mesire alanına kadar, ilgilenmediği bir hususun kalmadığını gördüm ve bunda keyif bağışlamak istemiyorum. Memnuniyetle gördüm. Ben kendisini 150 civarındaki belediye personelini onların bu hizmetini yerine getirirken vakitlerinden çaldıkları aile evkaflarını ayrı ayrı tebrik ediyorum. Teşekkür ediyorum. Bugün yaptığımız açılışını yapacağımız dokuz projenin de Tefenni’mize, Burdur’umuza, ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Açılışa Burdur Valisi Ali Arslantaş, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Yasin Uğur, Belediye Başkan V. Ali Say, Tefenni Kaymakam V. Muhammed Emin Tutal, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, Çavdır Belediye Başkanı Süleyman Kayacan, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör, Söğüt Belediye Başkanı Ayhan Yurdasiper, Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.