Burdurlular yolcu treninin Burdur’a gelmesini bekliyor.

0
515

Isparta’ya mahkum olduk

Burdurlular yolcu treninin Burdur’a gelmesini bekliyor. Isparta Garı’na gelen Göller Ekspresi seferleri neden Burdur’a da gelmiyor? Burdurlular Göller Ekspresi seferlerinin Burdur Tren Garı’na gelmesini istiyor. Burdur Garı ve uzantıları olan gar yapıları, Avrupa Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma envanterine alınmış, anıtsal ve çevresel koruma altında olan Cumhuriyet Dönemi idari yapılarıdır.

Geçtiğimiz Ekim ayında Akdeniz ve Ege’yi birbirine bağlayan Göller Ekspresi, Isparta ile İzmir arasında yeniden sefere başladı. Ancak tren Burdur Garı’na uğramamakta. Göller Ekspresi seferi Isparta’ya kadar gelmekte. Burdur’dan gidecek olan yolcular Isparta’ya otobüs seferiyle ulaşmakta. Bu nedenle Burdurlu yolcular, Isparta’ya mahkum durumda.

Isparta- İzmir hattındaki seferleri sağlayacak Göller Ekspresi’nin, Akdeniz ile Ege arasındaki yolculuklarda önemli bir ihtiyacı gidermesi bekleniyor. Isparta- İzmir (Basmane) hattında her gün karşılıklı işletilecek Göller Ekspresi, 262 yolcu kapasiteli 4 vagonlu setlerden oluşuyor.

Basmane’den saat 22.30’da, Isparta’dan saat 22.00’de hareket edecek trenin ortalama seyahat süresi 8 saat 30 dakika. Tren, Torbalı, Selçuk, Ortaklar, Aydın, Nazilli, Goncalı, Denizli, Dinar, Gümüşgün başta olmak üzere toplam 30 durakta yolcu indirip bindirecek. Göller Ekspresi’ni kullanacak Burdur yolcuları için Gümüşgün durağı ile Burdur arasında otobüslerle aktarma yapılacak. Isparta’daki hatta tren seferleri 10 yıl önce durdurulmuştu.

Burdurlular, 25 Ekim’de başlayan Göller Ekspresi seferlerinin Burdur’a da uğramasını istiyor. Burdurlular Isparta’ya mahkum olmak istemiyor.
Kaynak:burdurgazetesi.com