BULGARİSTAN GÖÇMENİ LADA’NIN TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ OLDU

0
235

İzmir’in Bornova ilçesi Çınarlı Mahallesi’ndeki 30 metrekarelik bir tamir atölyesinde mesleğe başlayan evli ve 2 çocuk babası İsmail Vatansever (55), çatısı sac kaplı, tabanı ise kanal kazılarak oluşturulmuş dükkanında uzun yıllar tamircilik yaptı.

Müşterilerinin, çatısının sac kaplı olması nedeniyle özellikle yaz aylarında içeride güçlükle durabildiği atölyesinde önemli bir başarı öyküsü yazan Vatansever, daha sonra Lada otomotiv firmasının Türkiye distribütörü oldu.

Bulgaristan göçmeni olan otomotivci İsmail Vatansever, otomotiv sektöründe yıllarca hizmet veren birçok firmayı geçerek güçlü bağlantılarını ve tecrübesini de kullanarak Lada’yı Türkiye’ye getirmeyi başardı. 1990 yılından itibaren satış, servis, yedek parça olarak başlayan Lada hikayesi distribitör olarak devam ediyor. Bayi olarak yıllarca Lada marka otomobil ve jipleri satan Sever Otomotiv, ana bayilik için 2015 yılında ilk imzaları attı. Lada marka araçların yıllar sonra yeniden Türkiye’ye gelişini medyaege.com.tr’ye anlatan Vatansever, ‘2014 yılında firmayı Rusya’da ziyaret ettik, sözleştik. 2015’te imzaları attık. Üretici firma AvtoVAZ ile atılan imzalardan sonra bir buçuk yıl araçlar Türkiye’ye gelemedi. İki ülke arasında yaşanan bazı olayların ardından 2018 mayıs ayında ilk araçları Türkiye’ye getirdik’ dedi.

‘175’ten fazla bayimizle hizmete devam ediyoruz’

 

DHA’nın haberine göre, üniversite yıllarında ilk kullandığı otomobilin de Lada olduğunu söyleyen Vatansever, şöyle konuştu: ‘Ömrümü bu markaya adadım. Çalışıp, mücadele edip, marka aşkıyla bu hayalimi gerçekleştirdim. Şimdi torunuma bile bu markanın tersten okunuşu olan ismi verdim. Giderek verdiğimiz hizmeti geliştirdik. 2008 yılında Bornova 2’nci Sanayi Sitesi’ndeki 2 bin metrekarelik bir alanda aynı otomotiv firmasına hizmet vermeye başladık. Bana bu markanın Türkiye distribütörü olmamı teklif ettiler. Öncelikle orijinal yedek parçalarını temin etmeye başladık. 2018 yılında resmi olarak Türkiye distribütörü oldum. Şu an Türkiye’nin dört bir yanında yetkili servis olarak 175’ten fazla bayimiz ve 12 bin 47 yetkili servisimizle hizmet vermeye devam ediyoruz. Yunanistan ve Suriye’ye yedek parça vermeye de başladık.’

‘Babam azminin karşılığını alıyor’

Ailece aynı otomobil firmasına hizmet verdiklerini anlatan İsmail Vatansever’in oğlu Mümin Vatansever (27), ‘Bulgaristan göçmeniyiz. Genelde göçmenler çalışkanlıkları ile bilinir. Babam da çok çalışkandır ve bu azminin karşılığını da alıyor. Bizler de büyüklerimizden öyle gördük ve devam ettiriyoruz’ dedi.