Bulgaristan Devleti’nin baskıcı politikaları sonucu zorunlu Türk göçü!

0
628

Bulgaristan Devleti’nin baskıcı politikaları sonucu zorunlu Türk göçü 24 Mayıs 1989’da başladı.

1989’da aileleri Türkiye’de olanların göç etmesini sağlayan uygulamayı yürürlüğe koyan Bulgaristan, Türkleri gruplar halinde sınır dışı etmeye başladı.

29 Mayıs 1989’da Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov’un “Türkiye Bulgaristan’dan göç etmek isteyen Türklere kapısını açsın” çağrısına dönemin Başbakanı Özal tarafından “Bizim kapılarımız herkese açık” cevabı verilmesi üzerine kitlesel göç Türkiye’ye yönlendirildi. Bunun üzerine iki hafta içinde tehcir edilen Türk sayısı 2.500’ü aştı.

Bulgaristan’daki baskıdan etkilenen isimlerden biri de dünyaca ünlü halterci Naim Süleymanoğlu’ydu. Bu dönemde Bulgar Hükümeti’nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı değiştirilmiş olan sporcu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986’da Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınarak Türkiye’ye iltica etti.


Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi. Özal, önce Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye’ye getirilmesini sağladı, ardından da rekortmen halterciyi manevi evladı ilan etti.