BİLİM İNSANI ADAYLARINA SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN EĞİTİM

0
734

Koronavirüs bilime engel değil

Çocuklara bilimi sevdirmek ve bilim insanı olmaya yönlendirmek amacıyla kurulan Bağcılar Belediyesi Fuat Sezgin Bilim Merkezi, karantina günlerinde sosyal medya üzerinden eğitime devam ediyor. Salgın nedeniyle evde kalan çocuklar, eğitmenlerin derslerini izleyerek hem yararlı hem de keyifli zaman geçiriyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle eğitimlerine geçici bir süre ara veren Bağcılar Belediyesi Fuat Sezgin Bilim Merkezi, karantina günlerinde de bilim insanı adayı çocukları yalnız bırakmadı. Eğitmenler, el becerilerinden icat atölyelerine kadar tüm branşlarda verdikleri eğitimi şimdi de çocukların evine götürüyor.

Yeteneklerini pekiştiriyorlar

Bu amaçla hazırlanan “Evde Bilim Etkinliği” projesi kapsamında eğitmenler, çektikleri eğitim içerikli videoları facebook, twitter ve instagram’daki sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Hesaplar üzerinde videoları izleyen bilim meraklıları, hem teorik bilgiye ulaşıyor hem de evde ulaşılabilecek malzemelerle kolayca yapılabilecek deneyleri uygulama fırsatı buluyor. Çocuklardan kimi kendi kendine şişen balon deneyi kimi sütte renk dansı kimi de yanardağ deneyi yapıyor. İsteyenler, başarıyla gerçekleştirdikleri deneyleri veya yorumlarını video altında paylaşabiliyorlar. Bu eğitim sayesinde çocuklar hem evde olmanın keyfini çıkarıyor hem de kendi yeteneklerini pekiştiriyor.

Bilim sevdalılarını bekliyoruz

Çocukları eğlenceli, bir o kadar da yararlı bu etkinliğe katılmaya davet eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Koronavirüs salgını eğitime engel teşkil etmiyor. İstedikten sonra evde de olsanız bir şekilde bilime ulaşabiliyorsunuz. Evde kalarak kendilerini koruyan yavrularımız sosyal medya üzerinden verilen derslerle kendini geliştirerek ve sıkılmadan vakit geçirsin düşüncesiyle belediye olarak hizmet sunmaya devam ediyoruz. Bilim sevdalısı herkesi bekliyoruz” dedi

Etkinlikler fuatsezginbilim isimli hesaplardan gün boyu yayınlanıyor.