Beşiktaş’ta Atıklar “Dönüştür Kazan” Uygulamasıyla Toplanıyor!

0
162

Beşiktaş’ta yaşayan vatandaşlarımızın evlerinde ayrıştırarak biriktirdikleri atıklar “Dönüştür Kazan” uygulamasıyla toplanmaya başladı…

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Beşiktaş’ta anlamlı bir proje daha hayata geçirildi. Belediyemiz, ambalaj, cam, tekstil, e-atık, bitkisel atık yağ, atık pil vb. atıkların geri dönüşüme kazandırılması için Dönüştür Kazan uygulamasını başlattı. Proje kapsamında Dönüştür Kazan uygulamasını cep telefonlarına indirerek en çok atığı ayrıştırıp belediye ekiplerimize teslim eden ilçe sakinlerimiz, uygulama üzerinden topladıkları puan karşılığında Beşiktaş’ın çeşitli mekânlarından özel indirimler kazanacak.

Uygulama Hakkında
Dönüştür Kazan uygulaması Beşiktaş’ta yaşayan vatandaşlarımıza atıkları kaynağında ayrıştırma ve atık toplama taleplerini kolaylıkla oluşturma fırsatı sağlıyor. Uygulama IOS ve Android işletim sistemli cep telefonlarından ücretsiz olarak indirilebiliyor. Evsel atıklardan ayrı biriktirilen ambalaj (kağıt, cam, metal ve plastik atıklar), tekstil, bitkisel atık yağ, atık pil, e-atık (beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi elektrikli ve elektronik atıklar) vb. atıklar uygulama kapsamında toplanıyor. Yine uygulama üzerinden randevu oluşturan komşularımız ayrıştırdıkları atıkları belediye ekiplerimize teslim ederek toplanmasını sağlıyor. Toplama ekibimiz atığı teslim alırken uygulama üzerindeki karekodu okutuyor ve bu sayede teslim edilen atık miktarı sistem üzerinden güncel olarak takip edilebiliyor. Uygulama aynı zamanda hemen azaltılan karbon salınımını hesaplıyor ve kullanıcının sistemine puan yüklüyor.

Sürpriz Hediye ve İndirimler

Yüklenen puanlar, Beşiktaş’ın güzide eğlence mekânlarında, kitapevlerinde, kafelerinde, outdoor alışveriş mağazalarında indirim olarak değerlendirilebiliyor. Hediye kazanmak için 50, 100, 150 puan eşiklerine ulaşan komşularımıza belirtilen mekân ve mağazalardan indirim sunuluyor.
Dönüştür Kazan uygulamasını indirmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz