BERBERLERDEN KORONA ZAMMI

0
390

11 Mayıs Pazartesi günü işbaşı yapacak olan Antalyalı berberler, koronavirüs tedbirleri nedeniyle artan maliyetler nedeniyle tıraş tarifesine ‘yüzde 30’ zam yapmaya hazırlanıyor.

ANTALYA’da koronavirüs önlemleri kapsamında yaklaşık 60 gündür dükkanları kapalı olan 1450 berber, 11 Mayıs Pazartesi günü kepenklerini açmaya hazırlanıyor. Açılış için gerekli tüm hijyen önlemlerinin alındığını kaydeden Antalya Berberler Odası Başkanı Yüksel Uzun, yürütülen çalışmaların detaylarını Hürriyet Akdeniz’e anlattı.

TALEP PATLAMASI

Berber esnafının faaliyete geçeceği tarihin duyurulmasının ardından inanılmaz bir telefon trafiği başladığını kaydeden Uzun, “Talimatlar kapsamında tüm esnafımız randevulu sistemle çalışacak. Bu uygulamayı tüm müşterilerimize kısa mesaj yoluyla duyurduk. Şu anda ancak 2 hafta sonraya randevu verebiliyoruz” dedi.

KOLTUK ARASI MESAFE

İşletmelerde koltuklar arasında mesafe olacağını kaydeden Uzun, “3 koltuklu bir dükkanda 2 koltuk çalışacağız. 5 koltuk varsa 3 koltuk çalışacağız, Ortadaki koltuğu boş bırakacağız ve 2 metrelik mesafeler olacak. Tıraş 45 dakika sürüyorsa personel tıraş bitiminden sonra dışarıya çıkacak ve 15-20 dakika hava alacak” diye konuştu.

HAVLU BULAMIYORUZ

Salgın tedbirleri kapsamında koruyucu önlük ve kullan at havlu temini başlattıklarını da vurgulayan Yüksel, şöyle devam etti: “Maalesef özellikle havlu bulmakta zorlanıyoruz. 10 günlük stok yaptık ama sonrası için sıkıntılı bir süreç olabilir. Koruyucu önlük sorununu ise tek kullanımlık boya önlükleri ile aşacağız.”

TIRAŞ TARİFESİNE YÜZDE 30 ZAM

Dükkanlarda kolonya, dezenfektan kullanımının en üst seviyeye çıkacağını, tek kullanımlık havlu ve önlüğünde ekstra maliyet anlamına geldiğini vurgulayan Uzun, “Şu aşamada hizmet bedelimize en az yüzde 30 zam yapmak zorundayız. Başka şekilde esnafımızın para kazanması ve evine ekmek götürme şansı yok. Biz de bu zammı istemezdik ama çaremiz kalmadı” dedi
Kaynak:HÜRRİYET