BAĞCILAR’DA POLİS-ZABITA BİRLİKTE MASKE DENETİMİ YAPTI

0
308

İçişleri Bakanlığı, Kovid-19 tedbirleri kapsamında maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 il valiliğine 18 Haziran’da talimat göndererek, 22 Haziran Pazartesi gününe kadar bu kuralı ihlal edenlerin uyarılıp bilgilendirilmesini, o tarihten itibaren de 900 TL idari para cezası uygulanmasını istemişti. İstanbul Valiliği ve İl Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan kararla İstanbul’da açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirdi. Kararın açıklanmasının ardından Bağcılar Belediyesi de denetimleri sıklaştırdı.

Maskeyi düzgün takmayanlar ikaz edildi

Bu kapsamda Bağcılar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile Bağcılar İlçe Müdürlüğü ekipleri ortaklaşa maske denetimi uygulaması düzenledi. İlçenin en işlek ve yoğun noktası olan Çarşı Caddesi’nde gerçekleşen denetimde vatandaşların çoğunun maske taktığı görüldü. Zabıta ekipleri, maskesi çene altında olanları ve düzgün takmayanları ikaz etti. Kimi vatandaşlar karşılarında görevlileri görünce cepleri ve çantalarındaki maskeleri çıkararak taktı. Polisler maskesi olmayanlar hakkında işlem yaparak onlara 900 TL idari para cezası uyguladı. İşlemlerin ardından maskesi olmayanlara da maske verildi.

Uyarılar karşılık buldu

Uygulamaların sıklıkla devam edeceğini söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Hemşehrilerimizin sağlığı bizim önceliğimiz. Denetimlerimizde maske sayesinde hem kendilerini hem de sevdiklerini koruduklarını kendilerine anlatıyoruz. İlçe sakinlerimizin çoğunun bilinçli bir şekilde maske taktığını ve sosyal mesafeye dikkat ettiğini görüyoruz. Uyarılarımızın karşılık bulması bizi sevindirdi” dedi.

Denetim sırasında isteyenlere maske de dağıtıldı.