BAĞCILAR’DA 7 ŞİDDETİNDE DEPREM TATBİKATI

0
417

OKULDA ÇERÇEK GİBİ TATBİKAT

Depreme okula yakalanma durumunda neler yapacakları konusunda öğrencileri bilgilendirmek amacıyla Bağcılar Belediyesi tarafından senaryo gereği 7 büyüklüğündeki deprem tatbikatı yapıldı.

Kimi depremzede kimi de kurtarma görevlisi olarak tatbikatta rol alan öğrenciler, deprem sırasında yapacaklarını gayet başarılı bir şekilde sergiledi. Üçüncü katta mahsur kalan öğrenciler yatay sistemle aşağıya indirilirken, moloz yığınları altında kalan öğrenciler eğitimli köpekler tarafından bulunarak kurtarıldı.

1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencileri bilgilendirmek Bağcılar Belediyesi’nin öncülüğünde İnönü Ortaokulu’nda deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Bu amaçla BAĞKUT (Bağcılar Belediyesi Arama Kurtarma), AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ve YARKUR (Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği) ekipleri okul bahçesinde hazır bekledi.

İlk olarak alarm çaldı ve İstanbul merkezli 7 şiddetinde deprem meydana geldiği anons edildi. Alarm sesiyle birlikte okulda hareketli dakikalar yaşandı. Sarsıntının bitmesinin ardından “Tahliyeye başla” komutunu duyan öğrenciler sınıf öğretmenleri liderliğinde okuldan çıkış yaptılar.

Çocuklar çok heyecanlandılar

Senaryo gereği deprem sonrası öğrenciler, panik halinde koşuştururken, sağlık görevlileri ve arama kurtarma ekipleri olay yerine gelerek müdahale etti. BAĞKUT, AFAD ve YARKUR ekipleri, enkaz altında kalanlar için arama kurtarma çalışması yaptı. Enkaz altında kalanlar için gözle, sesle ve dinleme cihazlarıyla arama yapıldı. Bir yandan da eğitimli köpekler molozlar altında mahsur kalan öğrencileri aradı. Okulun en üst katında mahsur kalan öğrenciler, sedyelere bağlanarak yatay ve dikey sistemle aşağı indirildi.

Yaralı öğrenciler götürüldükleri ambulansta sağlık görevlileri tarafından tedavi altına alındı. Öte yandan itfaiye ekipleri de okul bahçesinde çıkan yangına müdahale ederek söndürdü. Oluşturulan kriz masasıyla da yetkililer ve vatandaşlar bilgilendirildi. Senaryo da olsa depremi yaşayan çocukların çok heyecanlı olduğu görüldü.

Tedbir her şeyin başında gelir

Tatbikatların deprem bilincinin oluşması adına çok önemli olduğunu belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Deprem bir gerçek ve buna her zaman hazır olmalıyız. Biz başta kentsel dönüşümle bu işi götürmeye çalışıyoruz. Deprem öldürmez tedbirsizlik öldürür. O yüzden tedbir her şeyin başında gelir. Vatandaşın kendi bireysel anlamda bilinçlenmesi ve kurtarma ekiplerinin de bilinçlenmesi adına tatbikatlar çok önemli. Burada yaptığımız tatbikatı başarıyla tamamladığımızı görüyoruz. Çocuklar okulda nasıl davranacaklarını öğrendiler. Her öğrenci bir aile demektir. Tatbikata destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İlçe sakinlerinin de yoğun ilgi gösterdiği tatbikata Bağcılar İlçe Kaymakamı Mustafa Eldivan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz ve veliler de katıldı.