BAĞCILAR SOKAĞA ÇIKAMAYAN YAŞLI VE KRONİK HASTALARIN İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR

0
354

Bağcılar’da korona ile mücadelede kaymakamlık ve belediye el ele

Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkamayan 65 yaş üstü ve kronik hastalara Bağcılar Kaymakamlığı ve Bağcılar Belediyesi yardım eli uzattı. Kaymakamlık tarafından kurulan “Vefa İletişim Merkezi” tarafından vatandaşlara erzak dağıtılırken; belediye ekipleri de bakıma muhtaç kişilerin evini temizliyor, dezenfekte işlemi yapıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında aldığı karar doğrultusunda 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Bağcılar Kaymakamlığı ve Bağcılar Belediyesi harekete geçti.

Bu çerçevede tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını olmayan 65 yaş üstü ile kronik hastalar için Bağcılar Kaymakamlığı tarafından “Vefa İletişim Merkezi” uygulaması hayata geçirildi.  Yardım için 112 ve 155’i arayan ilçe sakinleri kaymakamlık binasında bulunan “Vefa İletişim Merkezi”ne yönlendiriliyor. Telefonla yapılan görüşmede ihtiyaç sahiplerinin adres ve kişisel bilgileri kayıt altına alınıyor. Daha sonra ise kaymakamlık, emniyet, belediye ve müftülük görevlileri tarafından belirlenen vatandaşların talep ettikleri gıda ve temizlik ürünlerini kendilerine ulaştırıyor.

Öte yandan Bağcılar Belediyesi’nin 9 yıl önce başlattığı Yaşama Destek Projesi kapsamında ihtiyaç sahiplerine yönelik yaptığı yardımlar, yaşlıların sokağa çıkma yasağı sürecinde ise daha da yoğunluk kazandı. İlçede bulunan yardıma muhtaç 400 kişinin evi her ay baştan aşağı detaylı bir şekilde temizlenirken bu süreçte gelen telefonlara göre daha sıklıkla evlere gidiliyor. Belediye ekipleri odaları temizledikten sonra koronavirüs tedbir çalışmaları kapsamında ilaçlanarak dezenfekte ediliyor.

 

“Talepleri ivedilikle karşılıyoruz”

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle zamanlarının tamamını evde geçiren yaşlı ve hastalar, hizmetlerinden dolayı yetkililere teşekkür etti. İhtiyaç sahiplerine gereken her türlü desteği sağladıklarını söyleyen Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, İstanbul Valiliği öncülüğünde belediye ile birlikte hayata geçirdikleri Vefa İletişim Merkezi projesinin vatandaşlardan yoğun ilgi gördüğünü belirterek, “Ekiplerimiz her talebi karşılamaya gayret ediyor. Gerektiği durumlarda müftülüğümüzden de destek alıyoruz” dedi.

“Tüm gücümüzle çalışıyoruz”

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da, “Sadece bu süreç değil, her zaman ihtiyaç sahibi olan hemşerilerimizin yanındayız. Bu zorlu günlerde komşularımızın bizlere ihtiyacı daha fazla. O yüzden tüm gücümüzle gece gündüz demeden onlar için çalışıyoruz. Bütün kamu kurumları el ele verip bir aile olarak ihtiyaçları hep beraber karşılıyoruz. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan hemşehrilerimiz Bağcılar’da güven altında” diye konuştu.

Evde kal uygulaması kapsamında ve sağlık şartları nedeniyle evinden çıkamayan vatandaşlar, kaymakamlık ve belediyenin eve hizmet projelerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.