“BALON PATLADI” Kapadokya’da balon krizi!

0
1039

Rekabet Kurumu geçtiğimiz aylarda Kapadokya’daki 30 balon firmasına rekabet soruşturması açmıştı. Soruşturma sürerken balonlarla ilgili ciddi kriz yaşanıyor.

Rekabet Kurumu geçtiğimiz aylarda Kapadokya’daki 30 balon firmasına rekabet soruşturması açmıştı. Soruşturma sürerken balonlarla ilgili ciddi kriz yaşanıyor. Hürriyet Yazarı Jale Özgentürk’ün köşesinde yer verdiği bilgilere göre Dorak Turizm’in 25 balon firmasını bir konsorsiyum çatısında bir araya getirmesiyle başlayan tekelleşme iddialarına Rekabet Kurumu soruşturması yanıt verecek.

‘800 dolara çıkan fiyatlar var, komisyonlar haraca döndü’

Özgentürk yazısında şu ifadeler yer verdi: ” Ancak bu süreçte konsorsiyum dışında balon uçuşu yapmak isteyenlerin engellendiği, bireysel rezervasyon yapan turistlerin ise rezervasyonlarının iptal edildiği belirtiliyor. Bu süreçte Rekabet Kurumu’ndan şirketlere denetimler yapılsa da soruşturma hala sonuca ulaşamadı. Turizmcilerin iddialarına göre bölgede turizmin en yoğun olduğu bugünlerde ise turizme zarar verecek ciddi sorunlar yaşanıyor. Konuştuğum turizmciler bu sorunları şöyle sıralıyor: “Gelmeden önce rezervasyon yaptıran, parasını ödeyen turistlerin rezervasyonları gerekçesiz iptal ediliyor. Mağdur olmuş onlarca turist var. Balon uçuşlarının fiyatları açık arttırmayla belirlenmeye başlanmış. Borsa oluşmuş, 800 dolara kadar çıkan fiyatlar var, komisyonlar haraça dönmüş durumda.” Normalde ortalama fiyat 200 Euro civarında.

Bazı firmalar soruşturmadan çıkarıldı

Rekabet Kurumu soruşturması 30 firmaya açıldı ardından Royal Balon ve Havacılık, Maccan, Göreme, THK Gökçen Havacılık, Ürgüp ve Air Kapadokya soruşturmadan çıkarıldı.

Turizmciler KAB’dan endişeli

Özgentürk, geçtiğimiz günlerde TBMM’de yasalaşan Kapadokya Alan Başkanlığı sistemiyle ilgili turizmcilerin endişeli olduğunu aktardı: “Bölge turizmcileri alan yönetiminin de bir süre sonra yanlış kullanılacağı düşüncesinde. Yönetimin başında valinin olduğunu ve her vali değişiminde sistemin aksayacağını, belediyelerin tamamen by pass edildiğini söyleyen turizmciler, bölgeyi bilen burada turizmcilik yapan sivil toplum örgütlerinin de yönetimde yer alması gerektiğini anlatıyor.”
Kaynak: Turizm Ajansı