24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Kutlu Olsun

0
287

Bugün Basın Bayramı veya Gazeteciler ve Basın Bayramı! Türkiye”de her yıl 24 Temmuz günü, İkinci Meşrutiyet”in yürürlüğe girdikten sonra basına uygulanan sansürün kaldırılması nedeniyle Basın Bayramı olarak kutlanıyor.

Basın Bayramı veya Gazeteciler ve Basın Bayramı, Türkiye”de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanıyor.

BASIN BAYRAMI TARİHİ

Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk basınında sansür ilk kez 10 Mayıs 1876 tarihinde uygulanmaya başladı. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verildi ve günümüzde bu olay “sansürün kaldırılması” olarak adlandırılıyor. Bunun üzerine, 10 Haziran 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir basın günü oluşturmayı planlayarak Türkiye”de ilk gazetenin çıkış tarihinin “Basın Bayramı” ilan edilmesine karar verildi. Ancak ilk gazete konusunda çeşitli görüşler bulunduğu için bir görüş birliği sağlanamadı, daha sonra Falih Rıfkı Atay tarafından bayramın her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanılması fikri ortaya atılarak kabul edildi.

BASIN BAYRAMI KUTLAMALARI

Türkiye”de Basın Bayramı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önderliğinde Bâb-ı Âli ile kutlanmasının yanı sıra her il ve bazı ilçelerde de Basın Bayramı ayrı ayrı kutlanıyor. Basın Bayramında siyaset adamları, rektörler ve bazı belediye başkanları Basın Bayramı”nın önemine değinen bildiri yayınlıyor.