BAKIRKÖY MEYDANI KENTSEL TASARIM PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI

0
151

Kamusal alanların erişilebilir ve güvenli yerler olması amacıyla Mart ayında İBB tarafından düzenlenen, “Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması” sonuçlandı.

Kamusal alanların erişilebilir, özgür, canlı, huzurlu ve güvenli yerler olması amacıyla “İstanbul Kamusal Mekânlarına Kavuşuyor” temalı etkinlikler düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), meydan düzenlemelerini, paydaşlarına danışarak, kentlinin ihtiyaçlarını dinleyerek gerçekleştirmek istiyor.

İBB, bu kapsamda Taksim, Bakırköy ve Haliç Kıyıları için kentsel tasarım yarışmaları düzenledi. 9 Mart’ta ilanı yapılan “Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı Ve Yakın Çevresinin Kentsel Tasarım Projesi Yarışması” sonuçlandı.

İstanbul Planlama Ajansı ve İBB Etüd Projeler Daire Başkanlığı’nın birlikte düzenlediği yarışmanın sergisi, 12-19 Ağustos tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yapılacak. Kolokyum ve ödül töreni ise, 14 Ağustos Cuma günü saat 16.00’da çevrimiçi gerçekleştirildi.

Eşdeğer ödüllerden uygulanacak olana karar verilmesi; jürinin, kullanıcıların, yerel yönetimin sistematik ve eşit koşullarda yapacağı ortak değerlendirmelerin sonucunda belirlenecek. İlk 3 tasarıma 100 bin lira, sonraki 5 tasarıma 30 bin lira mansiyon ödülü verilecek. Satın almalar için de 50 bin lira ödenecek.

Yarışmada, asil, yedek ve danışman jüri üyeleri, raportör ve yardımcıları görev yapı. Asli Jüri Üyeleri, Peyzaj Mimarı Enise Burcu Derinboğaz, Mimar/Şehir Plancısı Gökçer Okumuş, Mimar Feride Önal, Mimar Kaya Sönmezler, Mimar Birge Yıldırım Okta’dan oluştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Çakılcıoğlu, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Mimarlar Odası Bakırköy Temsilcilik Başkanı Mustafa Fazlıoğlu ve İPA Yarışmalar Koordinatörü Ömer Yılmaz da danışman jüri üyeleri olarak bulundu. Yarışma ile ilgili daha detaylı bilgilere https://konkur.istanbul/index.html adresinden ulaşılabilir.