Paskalya Bayramı nedir, 2020 Paskalya Bayramı ne zaman?

0
208

2020 Paskalya Bayramı bu yıl koronavirüs gölgesinde geçecek. Hristiyanların en eski bayramı olarak bilinen Paskalya 2020 yılında kutlamalardan uzak olacak. Peki, Paskalya Bayramı nedir?

Hristiyanlar için büyük öneme sahip olan Paskalya Bayramı 2020 yılında görkemli kutlamalardan uzak olacak. Corona virüsü tedbirleri nedeniyle kutlamalar aile arasında yapılacak. Peki, tam olarak Paskalya Bayramı nedir ve neden kutlanır?

PASKALYA BAYRAMI NEDİR?

Paskalya Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayram olarak biliniyor. Bayramda İsa’nın çarmıha gerildikten sonra 3. günde dirilişi kutlanır. Doğu ve Batı kiliseleri arasında farklılıklar olmakla beraber, Paskalya dönemi yaklaşık olarak Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan dönemdir. Her sene sabit bir tarihte gerçekleşmeyen ve dünya kiliselerinin çoğunda Pazar günü kutlanan Paskalya Günü ise, Kıyam Yortusu, Diriliş Pazarı ya da Diriliş Günü olarak da adlandırılır.

PASKALYA NE ZAMAN?

2020 yılında Paskalya 12 Nisan 2020 Pazar gününe denk gelecek. Renkli yumurtalarla sembolleşen Paskalya süresince Hristiyan alemi kutlamalarını gerçekleştirecek.


PASKALYA GELENEKLERİ NELER?

Paskalya tüm Hristiyanlar tarafından kutlanır. Yaygın olarak kiliselerde düzenlenen ayinlerin dışında, kutlandığı ülkeye göre değişik gelenekler vardır. Bunlar arasında en yaygını şahısların birbirine genellikle çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtası hediye etmesidir.
Kaynak:CNN