BAĞCILAR BELEDİYESİ’NDEN DEV İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

0
267

Bağcılar Belediyesi, İŞKUR’la ve sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı protokol çerçevesinde Türkiye’nin en başta gelen sorunlarından biri olan işsizliğe çözüm imkanı sunuyor. İŞKUR’la yapılan anlaşma sonucunda 70 kişiye İstanbul Havalimanı’nda iş imkanı sağlanırken, son 3 yılda bin 400 kişi istihdam edildi.  Son olarak Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’ndan mikrokredi kullanan dar gelirli 19 kadın için de kermes düzenlendi.

Yerel yönetimler; sosyal belediyecilik, proaktif belediyecilik ve akıllı belediyecilik uygulamaları gibi hizmet belediyeciliği anlayışıyla vatandaşın yaşam kalitesini artırıp hayatı kolaylaştırırken işsizlik oranlarında artış yerel yönetimlerde girişimci belediyecilik ve istihdam belediyeciliği kavramlarını ön plana çıkardı.

Belediyeler KOSGEB, İŞKUR ve birçok vakıf ile işbirliği yaparak gençleri, kadınları ve engellileri iş sahibi yapmaya gayret ediyor.

“Mutlu Yuva Huzurlu Toplum” temasıyla kurulduğu günden bu yana örnek yatırımlar yapan Bağcılar Belediyesi, ilçe sakinlerine ekonomik desteğini de sürdürüyor. Bu kapsamda işsizlere umut olan Bağcılar Belediyesi Kariyer Merkezi, son 3 yılda sağlıktan güvenliğe kadar farklı sektörlerde 1.400 kişiyi istihdam etti. Önceki gün 70 kişinin iş sahibi olması için bir program daha gerçekleştirildi. Çelebi Havacılık Servisi A.Ş.’nin eleman talebi üzerine Bağcılar Belediyesi Kariyer Merkezi, İŞKUR’la yapılan protokol çerçevesinde kayıt yaptıran ve kendilerine iş için özgeçmiş formu bırakanlarla irtibata geçti. 1502 başvuru arasından kriterlere uyan 300 kişi davette bulunuldu.

70 kişi İstanbul Havalimanı’nda iş sahibi olacak

Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’nda işveren firma olan Çelebi Havacılık Servisi A.Ş.’nin İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nden Hilal Duran ile iş arayanlar bir araya geldi. Duran, başvuru yapanların dosyalarını inceledikten sonra onlarla yüz yüze görüşmeler yaptı. Kimi çocuklarına bir ekmek götürebilmek kimi de geleceğini kuracağı parayı kazanmak için mülakatta ter döktü. İncelemenin ardından aranan şartlara uyan 70 kişi, “Uçak Yükleme Boşaltma”, “Köprü Operatörü Yardımcısı” ve “Bagaj Yükleme” bölümlerinde çalışmak üzere İstanbul Havalimanı’nda görevlendirilecek.

Bugüne kadar 2 bin kadına 6 milyon kredi verildi

Öte yandan dar gelirli kadınların ekonomik hayata dahil olmaları için mikrokredi desteği sağlayan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve Bağcılar Belediyesi bir projeye daha imza attı. Nobel Barış Ödülü sahibi Prof. Dr. Muhammed Yunus’un dünyada öncülüğünü yaptığı ve ülkemizde de ilk defa 2003’te dönemin AK Parti milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül tarafından başlatılan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı içerisinde Bağcılar’da bir kermes düzenlendi. Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi bahçesinde mikrokredi kullanan 19 kadın stant açtı. Kermeste el emeği göz nuru ürünlerini sergileyen kadınlardan kimi çocuklarının eğitim masrafını karşılamak kimi de geçimini sağlamak için ürünlerini satışa sundu.

Vakıf yetkilileri, Bağcılar’da 2010 yılından bugüne kadar 2 bin kadına 6 milyon kredi dağıtımı yaptıklarını ve şu anda aktif olarak 200 kadının kredi kullandığını belirtti. Eski Milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül ve Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin’in birlikte açılışını yaptığı kermes 9 Kasım gününe kadar açık olacak.