10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

0
145

Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,
bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.
M. Kemal Atatürk

        “Basın, milletin müşterek sesidir.”

PANORAMA HABER GAZETESİ & PANORAMA DERGİ’nin İmtiyaz Sahibi ve genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Mesut BOĞAZ
Çalışan Gazeteciler Günü Dolayısıyla, Gazeteciler ve Basın Mensupları Derneği Genel Başkanı Mithat SAYAR’ı Makamında ziyaret etti.
Boğaz ile Sayar günün önemi ve mesleki konularda sohbet ederek karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.

 

Üç gazete, beni yüz sancaktan daha çok korkutur. – Napoleon

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

1961-1971 arasında ‘Çalışan gazeteciler bayramı’ adıyla kutlanan Gazeteciler Günü; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, ’10 Ocak Çalışan gazeteciler günü’ olarak değiştirilmiştir.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmî gazetede yayımlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur.

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır.

“Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.